Skazany był przez 12 dni w 2014 roku „ludowym merem” Mariupola na południu Ukrainy.

Jak wynika z sądowego rejestru opublikowanego w środę, sąd w Mariupolu skazał 28. grudnia 2017 roku na 6 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności samozwańczego „ludowego mera”, który w czerwcu 2014 roku przejął władzę w mieście. – podał portal Hromadske.

Jak napisano w komunikacie, „od maja 2014 roku dyrektor prywatnego przedsiębiorstwa >>Alians PC<< Ołeksandr Fomenko zdając sobie sprawę z bezprawności i przestępczego charakteru swoich działań, aktywnie zajmował się legalizacją terrorystycznej organizacji >>DRL<< w Mariupolu”.

Według wyroku Fomenko pozostawał w zmowie z przedstawicielami samozwańczej donieckiej republiki w celu przejęcia władzy w mieście. Miał on dążyć do „zmiany konstytucyjnego ładu na Ukrainie”. 1. czerwca 2014 roku ogłosił się „ludowym merem” miasta.

Bezprawna działalność „mera” została zakończona przez organy porządku publicznego 12. czerwca 2014 roku. – napisano w rejestrze sądowym.

Jak podaje Hromadske, w sądzie Fomenko tłumaczył się, że całe życie zajmował się działalnością społeczną, na demonstrację separatystów trafił „przypadkowo” i tam zaproponowano mu stanowisko mera. Twierdził także, że nie zna nikogo z Donieckiej Republiki Ludowej, czuje się obywatelem Ukrainy i nie chciał budować innych struktur państwowych.

Sąd uznał Fomenkę winnym zamachu na integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy. Lata spędzone w areszcie zaliczono mu na poczet orzeczonej kary.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: 5 lat za wzywanie do zwrotu Kresów Polsce

Kresy.pl / Hromadske / Korrespondent

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz