Micheil Saakaszwili twierdzi, że nie ma nic wspólnego z wczorajszymi zamieszkami w centrum Kijowa.

Ukraińska policja poinformowała w niedzielę o rezultatach wczorajszych starć ze zwolennikami Micheila Saakaszwilego w Kijowie po tym, jak doszło do próby zajęcia przez nich budynku Pałacu Październikowego. Według niej do szpitala trafiło 15 funkcjonariuszy policji. Sam Saakaszwili odciął się od zamieszek twierdząc, że była to prowokacja.

W rezultacie walk obrażenia odniosło 60 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Na miejsce skierowano karetki pogotowia. Po udzieleniu pierwszej pomocy lekarskiej 45 funkcjonariuszy wróciło do wypełniania obowiązków służbowych, a 15 trafiło do szpitala: 13 zatruło się gazem, 1 doznał urazu twarzy, 1 – urazu głowy. – napisano w komunikacie policji.

Już po zakończeniu wczorajszej demonstracji przywódca protestu Micheil Saakaszwili odciął się od próby szturmu na Pałac Październikowy nazywając te wydarzenia „prowokacją”.

Obecne wydarzenia pod Pałacem Październikowym do dobrze zaplanowana prowokacja. Jej celem była dyskredytacja pokojowego protestu, ponieważ to była pokojowa demonstracja – powiedział w niedzielę Saakaszwili na antenie telewizji ZIK.

Większość tych ludzi [uczestników zamieszek – red.] była w kominiarkach i, jak zrozumiałem, nikt nie został zatrzymany. Chcę, żeby tych ludzi ukarano. – dodał przywódca Ruchu Nowych Sił.

Jednak jak przypomina portal zaxid.net, po wczorajszym „Marszu za impeachmentem” oraz wiecu w centrum Kijowa Saakaszwili ogłosił, że w Pałacu Październikowym będzie „koordynacyjny sztab” jego protestów. Demonstrujący podeszli wówczas pod Pałac Październikowy, jednak zostali tam zatrzymani przez policję. Doszło do próby wdarcia się do budynku, w którym, jak podaje policja, odbywał się koncert dla 800 widzów. W pewnym momencie atakującym udało się nawet wedrzeć do holu Pałacu.

Przypomnijmy, że w niedzielę 17. grudnia na ulicach Kijowa Micheil Saakaszwili zwołał kolejny „Marsz za impeachmentem”. Za pomocą ulicznych demonstracji Saakaszwili chce zmusić prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do odejścia ze stanowiska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Saakaszwili wypuszczony z aresztu. „Uważam się za jeńca wojennego” [+VIDEO]

Kresy.pl / ZIK / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz