Ukraiński minister obrony potwierdził otrzymanie przez Ukrainę pierwszych wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M270.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił w piątek na Twitterze o przybyciu na Ukrainę pierwszych wyrzutni M270 MLRS.

“Długoręka rodzina ukraińskiej armii powiększyła się: przybyły pierwsze MLRS M270!” – napisał Reznikow dodając, że nowy nabytek sił zbrojnych Ukrainy trafi do “dobrego towarzystwa”, w którym są już inne zachodnie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – HIMARS. “Podziękowania dla naszych partnerów. Żadnej litości dla wrogów” – napisał ukraiński minister obrony.

Na początku czerwca rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział wysłanie Ukrainie wyrzutni rakiet M270 na podwoziu gąsienicowym, z rakietami o zasięgu do 80 km. Jak podawano, ukraińscy żołnierze mieli zostać przeszkoleni z ich obsługi na terytorium Wielkiej Brytanii.

Ukraiński portal Militarnyj podaje, że Norwegia i Wielka Brytania umówiły się, że Brytyjczycy otrzymają norweskie systemy tej broni, aby zrekompensować liczbę wyrzutni, które Wielka Brytania wyśle na Ukrainę. W komunikacie rządu Norwegii sprecyzowano, że mowa o przekazaniu trzech sztuk MLRS. Norwegia miała ich wówczas 12.

W ostatnim czasie Ukraińcy z powodzeniem koncentrują się na atakowaniu systemami artylerii rakietowej HIMARS rosyjskich magazynów broni i amunicji, zlokalizowanych daleko za linią frontu. Skuteczność tego ostrzału potwierdzają także źródła rosyjskie. Według relacji mediów, przeprowadzone w ostatnim czasie przez Ukraińców ataki rakietowe z użyciem systemów artylerii rakietowej HIMARS miały wykazać, że rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 nie potrafią im przeciwdziałać.

Kresy.pl / mil.in.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply