Poroszenko będzie walczył o reelekcję

Ukraiński prezydent zapowiadając swój start w wyborach prezydenckich ogłosił, że chce zmienić Ukrainę w „wielki, udany kraj szczęśliwych ludzi”.

Urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił we wtorek swój start w marcowych wyborach prezydenckich. Poroszenko zapowiedział ubieganie się o drugą kadencję na forum „Od Krut do Brukseli. Idziemy swoją drogą” w Kijowie. – pisze Ukraińska Prawda.

„Poczucie głębokiej odpowiedzialności przed krajem, przed współczesnymi, przed byłymi i przed przyszłymi pokoleniami Ukraińców skłoniło mnie do podjęcia decyzji o ponownym kandydowaniu na stanowisko prezydenta Ukrainy” – oświadczył Poroszenko.

Urzędujący prezydent zapewniał, że jego pozostanie na stanowisku jest gwarancją niepodległości Ukrainy i nieodwracalności jej kursu do Unii Europejskiej i do NATO. Poroszenko nazwał euroatlantycką integrację „kursem ku zmianie Ukrainy w wielki udany kraj szczęśliwych ludzi”.

Ukraińskie media odnotowały, że na inauguracji kampanii prezydenckiej Poroszenki oprócz polityków związanych z jego obozem byli obecni m.in. zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusz oraz były przywódca Prawego Sektora Dmytro Jarosz. Nie było natomiast mera Kijowa Witalija Kliczki, który kilka dni temu trafił do austriackiego szpitala, oficjalnie z powodu kontuzji pleców. W związku z jego nieobecnością pojawiły się spekulacje, że Kliczko zamierza opuścić obóz Poroszenki i poprzeć Julię Tymoszenko. Podczas forum wyświetlono jednak film z wypowiedzią Kliczki o poparciu przez niego kandydatury obecnego prezydenta.

Oficjalnie Petro Poroszenko będzie startował w wyborach jako kandydat niezależny (niewysunięty przez żadną partię). Zdaniem opozycyjnego portalu Strana.ua prezydent chce w ten sposób uniknąć skojarzeń z własną partią cieszącą się niskim poparciem sondażowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisze Ukraińska Prawda, na Ukrainie oficjalnie zarejestrowano już 22 kandydatów do fotela prezydenckiego. Wśród nich jest faworytka wyborów Julia Tymoszenko, która ogłosiła swój start tydzień temu.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz