Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w ubiegłym tygodniu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak zauważyło RFE/RL, Pompeo wyraził zaniepokojenie interesami Chin na Ukrainie, w tym próbami przejęcia zakładów lotniczych Motor Sicz.

Pompeo rozmawiał z Zełenskim we środę, przy czym Departament Stanu poinformował o rozmowie dopiero w sobotę. Uwagę RFE/RL zwróciło to, że szef amerykańskiej dyplomacji w rozmowie z ukraińskim prezydentem wyraził „zaniepokojenie szkodliwymi inwestycjami ChRL na Ukrainie, w tym próbami Pekinu zakupu producenta silników Motor Sicz”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Informując o rozmowie służba prasowa Wołodymyra Zełenskiego nie wspomniała o poruszeniu tematu zakładów Motor Sicz.

Jak pisaliśmy, na początku sierpnia br. przedstawiciele należącej do charkowskiego oligarchy Ołeksandra Jarosławskiego grupy DSN osiągnęli porozumienie z chińskimi inwestorami z holdingu Skyrizon Aircraft. Według oficjalnego komunikatu DSN, obie strony będą współpracować na rzecz rozwoju ukraińskiego przemysłu lotniczego, w szczególności w kontekście zakładów Motor Sicz w Zaporożu. Skyrizon Aircraft Holdings Limited kilka lat temu nabyła większość udziałów w Motor Sicz. Jednak w 2017 zostały one „zamrożone” w związku ze śledztwem prowadzonym przez SB Ukrainy. Porozumienie między DNS i Skyrizon może oznaczać, że zaszły zmiany w składzie akcjonariuszy Motor Sicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że pod koniec ub. roku amerykański dyplomata, p.o. ambasadora USA w Kijowie William Taylor wyraźnie sugerował Ukraińcom, żeby przemyśleli, czy na pewno chcą pozwolić na sprzedaż Chińczykom koncernu Motor Sicz, jednego z głównych producentów silników lotniczych na świecie. Wyraził nadzieję, że firma nie zostanie im sprzedana. Przedsiębiorstwem interesują się też Amerykanie. Informowaliśmy, że pod koniec września ub. roku zakłady Motor Sicz w Zaporożu odwiedzili przedstawiciele ambasady USA w Kijowie i Pentagonu. Choć nie zostało to powiedziane wprost, najwyraźniej amerykański dyplomata odnosi się m.in. do Erika Prince’a, założyciel prywatnej firmy ochroniarskiej Blackwater. Jak pisaliśmy, według amerykańskiego „Wall Street Journal”, ten mający bliskie powiązania z ekipą Donalda Trumpa i będący jego nieformalnym doradcą biznesmen był namawiany przez Biały Dom do zakupu ukraińskiego koncernu Motor Sicz, żeby pokrzyżować plany Chińczykom.

Czytaj więcej: USA sugerują Ukraińcom, żeby nie sprzedawali Chińczykom koncernu Motor Sicz

Motor Sicz to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw produkujących silniki lotnicze – przede wszystkim do śmigłowców, ale też np. dla An-225 Mrija, największego obecnie użytkowanego samolotu na świecie.

Rozmawiając z Zełenskim Mike Pompeo złożył ukraińskiemu prezydentowi gratulacje z okazji przypadającego w poprzedni poniedziałek Dnia Niepodległości Ukrainy. Według komunikatu Departamentu Stanu rozmowa dotyczyła też wydarzeń na Białorusi, walce Ukrainy z COVID-19, osiągnięcia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy na Krymie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / rferl.org / state.gov / president.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz