Od pierwszego lipca br. rząd Mateusza Morawieckiego zniósł zakaz przylotów do Polski samolotów pasażerskich realizujących loty międzynarodowe z 8 krajów.

Rozporządzenie Rady Ministrów rozszerzające grono krajów, z którymi można wznowić połączenia pasażerskie zostało wydane 30 czerwca. Rozporządzenie zezwoliło na połączenia z Wielką Brytanią, Czarnogórą, Gruzją, Japonią, Kanadą, Albanią, Koreą Południową i Ukrainą. Jednocześnie utrzymano zakaz przylotów z lotnisk w Szwecji i Portugalii, gdzie sytuacja epidemiologiczna jeszcze się nie unormowała.

Jak zauważa portal Wnp.pl, szczególnie istotne jest zniesienie zakazu połączeń z Wielką Brytanią – która jednym z ważniejszych celów podróży Polaków i z Ukrainą, z której do Polski przyjeżdżają imigranci zarobkowi. Portal przywołuje szacunki firmy Personnel Service mówiące o tym, że z powodu zamknięcia granicy w maju pół miliona Ukrainców nie mogło podjąć w Polsce pracy.

Co ciekawe, pomimo formalnego zakazu lotniczych połączeń pasażerskich z Wielką Brytanią linie Wizz Air od niedzieli oferowały połączenia z Luton oddalonego około 50 km od Londynu. Przewoźnik zapewniał, że nie łamie prawa powołując się na wytyczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zniesienie zakazu przylotów do Polski nie oznacza, że automatycznie zostaną przywrócone połączenia sprzed pandemii. Zależy to po pierwsze od przewoźników, którzy mogą wprowadzić nowy rozkład lotów. Po drugie niektóre kraje, np. Gruzja wciąż utrzymują swoje obostrzenia pasażerskiego ruchu lotniczego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Polska wprowadziła zakaz lotniczych połączeń krajowych i międzynarodowych od 15 marca br. w związku z pandemią koronawirusa. Od 1 czerwca zniesiono zakaz połączeń krajowych. W połowie czerwca rząd zezwolił na połączenia z częścią krajów Unii Europejskiej.

Kresy.pl / wnp.pl / wp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz