USA zdecydowało przekazać baterię rakiet Patriot dla Ukrainy do obrony przeciwlotniczej. Broń zostanie przekazana z Polski – informuje New York Times.

Prezydent Biden zatwierdził rozmieszczenie na Ukrainie kolejnego systemu rakietowego Patriot. New York Times powołując się na amerykańskich urzędników informuje, że prezydent podjął decyzję w zeszłym tygodniu po serii spotkań na wysokim szczeblu i po wewnętrznej debacie na temat tego, w jaki sposób zaspokoić pilne potrzeby Ukrainy w zakresie wzmocnionej obrony powietrznej bez narażania na szwank gotowości bojowej USA.

Nowe Patrioty będą pochodziły z Polski, gdzie chroniły przebywające na terenie kraju rotacyjne amerykańskie wojsko. System przeciwlotniczy może zostać wdrożony na Ukrainie w ciągu najbliższych kilku dni, w zależności od niezbędnych prac konserwacyjnych i modyfikacji, informuje New York Times.

W kwietniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz, po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom.

O możliwości przekazania przeciwlotniczego systemu Patriot przez USA informowaliśmy już w maju.

nytimes.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply