Nowi ludzie na czele Sił Zbrojnych Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ciągu dwóch dni dokonał zmian kadrowych na czele Sił Zbrojnych Ukrainy, Sztabu Generalnego, wojsk specjalnych, operacji wojskowej w Donbasie oraz w ministerstwie obrony.

Jak podała agencja prasowa Ukrinform, we wtorek Zełenski odwołał Rusłana Chomczaka z funkcji głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy. Służba prasowa prezydenta Ukrainy przekazała, że Zełenski “nie ma wątpliwości co do patriotyzmu, wierności przysiędze i profesjonalizmu Rusłana Chomczaka”, ale zależy mu na synergii między ministerstwem obrony a Siłami Zbrojnymi Ukrainy, podczas gdy “zamiast synergii widzi konflikty”. Następcą Rusłana Chomczaka został Walerij Załużny, dotychczasowy dowódca Dowództwa Operacyjnego “Północ”.

Zełenski nie poprzestał na zmianie głównodowodzącego ukraińskiej armii. We wtorek zdymisjonował trzech wiceministrów obrony – Ołeksandra Mironiuka, Ihora Starobinskiego i Ihora Chalimona a w środę odwołał z funkcji naczelnika Sztabu Generalnego Serhija Kornijczuka, dowódcę Wojsk Desantowo-Szturmowych Jewhena Mojsiuka i dowódcę Operacji Połączonych Sił [operacji wojskowej w Donbasie – red.] Wołodymyra Krawczenkę.

Nowym naczelnikiem Sztabu Generalnego został Serhij Szaptała a dowódcą Operacji Połączonych Sił Ołeksandr Pawluk. „Po dokonanych rotacjach i wymianie dowódców i kierowników zarówno w wojsku, jak i w ministerstwie obrony oczekuję bardziej systematycznej pracy i zrozumienia przez każdego żołnierza naszej armii perspektywy rozwoju Sił Zbrojnych w ogóle” – stwierdził Zełenski, który wcześniej podkreślił konieczność “zapewnienia modernizacji armii i 100-procentowego przygotowania żołnierzy do obrony Ukrainy”.

Nowi wiceministrowie obrony mają zostać mianowani do końca tygodnia. Wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Jewhena Mojsiuka.

Według ukraińskiego portalu Censor.net zwolnienie Rusłana Chomczaka jest efektem jego konfliktu z ministrem obrony Andrijem Taranem, który ma poparcie szefa Biura Prezydenta Andrija Jermaka.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament uchwalił stworzenie wojsk obrony terytorialnej

Kresy.pl / Ukrinform / censor.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply