Minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko powiedział, że Niemcy odrzuciły prośbę Ukrainy o pomoc wojskową.

Jak podało w piątek Radio Swoboda, o odrzuceniu ukraińskiej prośby powiedział w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko. „Jesteśmy wdzięczni za pomoc finansową Niemiec i wsparcie polityczne niemieckiego rządu. Niestety nasza prośba o pomoc wojskową została odrzucona” – powiedział Prystajko. Dyplomata nie sprecyzował, kiedy Ukraina prosiła Niemcy o taką pomoc i kiedy jej prośba została odrzucona.

Szef MSZ Ukrainy wyraził nadzieję, że Niemcy zweryfikują swoją „powściągliwą” pozycję i zdecydują się „wzmocnić zdolności obronne Ukrainy”. Jak twierdził, chodzi o przetrwanie Ukrainy jako państwa.

„Niemcy i UE wiele dla nas zrobiły. Ale to nie wystarczy, aby powstrzymać zabijanie ludzi. Opłakujemy 13 tys. zabitych, a ich niestety co dnia jest coraz więcej” – mówił Prystajko.

Według Radia Swoboda od początku konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy Niemcy udzieliły władzom w Kijowie pomocy finansowej w wysokości prawie 1,4 mld euro. We wrześniu tego roku agencja informacyjna dpa, powołując się na dane niemieckiego rządu, informowała, że ​​od 2014 roku na współpracę rozwojową Niemcy przeznaczyły 544 mln euro, na pomoc humanitarną 110 mln euro, a na kredyty 500 mln euro. Kolejne 25 milionów euro wydano na stabilizację sytuacji, w szczególności w Donbasie. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemcy są trzecim największym darczyńcą Ukrainy po Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Od 2014 roku UE i europejskie instytucje finansowe udostępniły Ukrainie pakiet zwrotnej i bezzwrotnej pomocy o wartości ponad 15 mld euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina kupiła od USA drugą partię systemu Javelin

Kresy.pl / Radio Swoboda

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz