Według ukraińskiego ministra wczorajszy atak DDoS na systemy ukraińskich banków i strony rządowe był największym w historii.

Jak podaje ukraiński portal Zaxid.net, minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow powiedział w środę na konferencji prasowej, że wczorajszy cyberatak na systemy ukraińskich banków i strony rządowe był największym w historii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wczoraj, 15 lutego, przeprowadzono największy w historii Ukrainy atak DDoS na strony rządowe i sektor bankowy… Ten atak ma bezprecedensowy charakter. Widać, że został przygotowany z góry, a kluczowym celem tego ataku była destabilizacja, sianie paniki, zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby w naszym kraju pojawił się pewien chaos w działaniach Ukraińców” – powiedział Fedorow.

Zdaniem ministra atak był dobrze skoordynowany, nastąpił „z wielu krajów” i kosztował „miliony dolarów”.

Najważniejsze, że byliśmy do tego przygotowani” – dodawał Fedorow.

Wiktor Żora, zastępca szefa państwowej służby ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji, powiedział, że po tym jak zaczął się atak, szereg zasobów zostało przymusowo zamkniętych, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ataku. Według niego atak wciąż trwa (Żora mówił to po godzinie 13 czasu polskiego), ale sytuacja jest „całkowicie pod kontrolą”. Jak mówił, rejestrowana moc ataku sięga kilkudziesięciu megabitów na sekundę. „Odnotowujemy kombinację metod, czyli szereg technologii ataków na zasoby sieciowe” – powiedział urzędnik.

[Aktualizacja 16.02.2022: PAP podaje, iż przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Mychajłą Fedorowem i Wiktorem Żorą, że na tym etapie jest za wcześnie, by z pewnością wskazać konkretnych sprawców ataków DDoS, jednak „jedynym państwem tym zainteresowanym jest Rosja”].

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-02-16/ukraina-najwiekszy-atak-ddos-w-historii-ukrainy-tylko-rosja-bylaby-zainteresowana/?ref=aside_najnowsze

Przypomnijmy, że 15 lutego dwa duże ukraińskie banki komercyjne – PrywatBank i Oszczadbank – doświadczyły ataku DDoS. W szczególności nie działały bankomaty i terminale samoobsługowe. Użytkownicy skarżyli się również na przerwy działaniu aplikacji mobilnych banków. „Potężny atak” nastąpił także na rządowy serwis „Dija”. Nie działały strony internetowe ministerstwa obrony i Sił Zbrojnych Ukrainy. Następnego dnia niektórzy klienci PrywatBanku otrzymywali SMS-y z nieznanych numerów, wskazujące na problemy w pracy instytucji finansowej.

Zaxid.net podaje, że pomocy w walce z cyberatakiem udzielili Ukrainie amerykańscy specjaliści. Ruch ze strony ukraińskiego ministerstwa obrony jest obecnie kierowany przez dodatkowy serwis bezpieczeństwa zlokalizowany w USA.

Kresy.pl / zaxid.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz