Od spotkania z weteranami UPA rozpoczął się w piątek w pobliżu Łucka w obwodzie wołyńskim na Ukrainie festiwal „Bandersztat” nazywany przez organizatorów „festiwalem ukraińskiego ducha”. Nie ukrywają oni, że impreza ma wychowywać ukraińską młodzież w duchu banderowskim.

Festiwal odbywa się we wsi Rowańce (ukr. Rowanci) w pobliżu Łucka. To już 13. edycja tej imprezy, którą organizatorzy nazywają „największym wydarzeniem kulturalnym na Wołyniu”. Do niedzieli włącznie na „Bandersztacie” będzie działało ponad 30 „miejsc tematycznych”, w tym sceny – muzyczna, dyskusyjna i literacka, kino, zawody sportowe, miasteczko dziecięce, jarmark rzemieślniczy, warsztaty oraz wiele innych atrakcji.

Jak podają organizatorzy, w tym roku postanowiono wrócić do pierwotnej idei festiwalu, którą było „stworzenie przestrzeni do dyskusji, atmosfery odrodzenia ukraińskiego ducha i formułowania nowych znaczeń istnienia” Ukrainy. Z niejakim ubolewaniem stwierdzono, że w ostatnich latach festiwal przybrał zbyt muzyczne oblicze. „Festiwali muzycznych na Ukrainie jest wiele, a festiwal ukraińskiego ducha jest jeden” – oświadczyła dyrektorka „Bandersztatu” Marjana Kowal zapowiadając powrót do korzeni. Mimo to na scenie muzycznej wystąpi 20 czołowych ukraińskich zespołów i wokalistów. Na scenie dyskusyjnej wystąpią prezenterka ukraińskiej telewizji, dziennikarka Janina Sokołowa, szef wołyńskiej drogówki Andrij Kruteń, zwyciężczyni „Invictus Games” Maja Moskwycz, przedstawiciel grupy „Kto zlecił Katię Handziuk?” Serhij Sternenko i inni. Honorowymi gośćmi sceny dyskusyjnej mają być weterani UPA.

Według ukraińskiej Wikipedii festiwal „Bandersztat” został założony przez nacjonalistyczną organizację Alians Narodowy. Jego partnerami są m.in. Ministerstwo Kultury Ukrainy i miasto Łuck. Organizatorzy podają, że od początku istnienia festiwalu odwiedziło go grubo ponad 100 tysięcy widzów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia Ukrainy: w pracy zastanawiamy się, co by na naszym miejscu zrobił Bandera

Kresy.pl / Facebook / volynpost.com / volynonline.com / bandershtat.org.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz