Na Wołyniu rozpoczął się festiwal „Bandersztat”

Od spotkania z weteranami UPA rozpoczął się w piątek w pobliżu Łucka w obwodzie wołyńskim na Ukrainie festiwal „Bandersztat” nazywany przez organizatorów „festiwalem ukraińskiego ducha”. Nie ukrywają oni, że impreza ma wychowywać ukraińską młodzież w duchu banderowskim.

Festiwal odbywa się we wsi Rowańce (ukr. Rowanci) w pobliżu Łucka. To już 13. edycja tej imprezy, którą organizatorzy nazywają „największym wydarzeniem kulturalnym na Wołyniu”. Do niedzieli włącznie na „Bandersztacie” będzie działało ponad 30 „miejsc tematycznych”, w tym sceny – muzyczna, dyskusyjna i literacka, kino, zawody sportowe, miasteczko dziecięce, jarmark rzemieślniczy, warsztaty oraz wiele innych atrakcji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podają organizatorzy, w tym roku postanowiono wrócić do pierwotnej idei festiwalu, którą było „stworzenie przestrzeni do dyskusji, atmosfery odrodzenia ukraińskiego ducha i formułowania nowych znaczeń istnienia” Ukrainy. Z niejakim ubolewaniem stwierdzono, że w ostatnich latach festiwal przybrał zbyt muzyczne oblicze. „Festiwali muzycznych na Ukrainie jest wiele, a festiwal ukraińskiego ducha jest jeden” – oświadczyła dyrektorka „Bandersztatu” Marjana Kowal zapowiadając powrót do korzeni. Mimo to na scenie muzycznej wystąpi 20 czołowych ukraińskich zespołów i wokalistów. Na scenie dyskusyjnej wystąpią prezenterka ukraińskiej telewizji, dziennikarka Janina Sokołowa, szef wołyńskiej drogówki Andrij Kruteń, zwyciężczyni „Invictus Games” Maja Moskwycz, przedstawiciel grupy „Kto zlecił Katię Handziuk?” Serhij Sternenko i inni. Honorowymi gośćmi sceny dyskusyjnej mają być weterani UPA.

Według ukraińskiej Wikipedii festiwal „Bandersztat” został założony przez nacjonalistyczną organizację Alians Narodowy. Jego partnerami są m.in. Ministerstwo Kultury Ukrainy i miasto Łuck. Organizatorzy podają, że od początku istnienia festiwalu odwiedziło go grubo ponad 100 tysięcy widzów.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia Ukrainy: w pracy zastanawiamy się, co by na naszym miejscu zrobił Bandera

Kresy.pl / Facebook / volynpost.com / volynonline.com / bandershtat.org.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz