Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że w piśmie do Państwowej Komisji Wyborczej zaproponował, żeby wybory parlamentarne odbyły się 13 października. Oficjalne ogłoszenie terminu ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

W piątkowym wywiadzie dla stacji Polsat prezydent Andrzej Duda poinformował, że wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie terminu wyborów parlamentarnych.

– Mogę ujawnić, że wystąpiłem do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia tych wyborów, co do ich kalendarza – powiedział prezydent. Dodał, że zarządzi termin wyborów niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi od PKW. – Ta procedura już trwa.

 

Na pytanie, czy zaproponował termin 13 czy 20 października odpowiedział, że nie będzie ukrywał, iż chciałby jak najkrótszej kampanii wyborczej:

-Rzeczywiście wskazałem – zaproponowałem w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej – 13 października.

W ocenie Dudy, obawy mniejszych ugrupowań o to, że termin wyborów zostanie ogłoszony w ostatniej chwili (prezydent ma na to czas do połowy sierpnia), są niepotrzebne. Przypomnijmy, że mówił o tym m.in. Paweł Kukiz, zwracając uwagę, że wiele wskazuje na to, iż prezydent Duda zamierza ogłosić termin jesiennych wyborów do parlamentu jak najpóźniej (połowa sierpnia), wyznaczając przy tym jak najszybszy możliwy termin (połowa października). Oznaczałoby to bardzo mało czasu na zebranie podpisów pod listami wyborczymi, do tego w znacznej części w okresie wakacyjnym. Tłumaczył, że byłoby to bardzo trudne dla mniejszych komitetów, którym w ten sposób mocno utrudniono by udział w wyborach.

– Zapewniam, że na pewno nie będzie to w ostatniej chwili – powiedział prezydent. Dodał, że uczyni to jak tylko otrzyma odpowiedź z PKW, co zwykle następuje szybko. Jego zdaniem, powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że opinia PKW ma zostać przekazana prezydentowi we wtorek.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 r. Kampania wyborcza formalnie rozpocznie się po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw, co musi nastąpić najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów.

Polsat / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply