Ubiegły miesiąc był najzimniejszym lipcem XXI wieku w rosyjskiej stolicy. Średnia temperatura była w nim niższa od normy o 1,5-1,8 stopnia Celsjusza – informuje agencja Interfax powołując się na portal “Mietieonowosti”.

Według stacji meteorologicznych Moskwy średnia miesięczna temperatura w lipcu br. była poniżej normy o 1,5-1,8 stopni i wyniosła 16,7 stopnia. Zaledwie miesiąc wcześniej średnia temperatura była aż o prawie 3 stopnie wyższa i wynosiła 19,6 stopnia. Według “Mietieonowosti” lata, w których lipiec jest zimniejszy niż czerwiec, są niezwykle rzadkie.

Tak niskie temperatury spowodowały, że lipiec br. był najzimniejszym lipcem w Moskwie w XXI wieku i znalazł się w dwudziestce najzimniejszych lipców w ciągu ostatnich 140 lat. Według meteorologów podobne anomalie zdarzyły się w 1965 i 1979 roku.

W rosyjskiej stolicy gorąco nie będzie także w sierpniu. Pierwsza połowa miesiąca ma być zimna a od połowy sierpnia temperatury zazwyczaj są już niższe niż na początku lata.

Tymczasem, jak pisze agencja AFP, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podała w piątek, że wstępne dane sugerują, iż lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii. Odczyty temperatur i dane dostarczone przez unijną służbę Copernicus wykazały, że pierwsze 29 dni lipca 2019 r. były równie ciepłe lub być może cieplejsze niż w najgorętszym miesiącu w historii – dotychczas był to lipiec 2016 roku. Dane te wymagają jeszcze potwierdzenia. WMO uważa, że i tak liczby te są „szczególnie znaczące”, ponieważ w lipcu 2016 r. miało miejsce ciepłe zjawisko El Nino, niewystępujące w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Na Islandii powstanie pomnik stopionego lodowca

Kresy.pl / Interfax / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply