W sobotę podczas lotu treningowego rozbił się myśliwiec wielozadaniowy Su-27 ukraińskich sił powietrznych. Do katastrofy doszło z pobliżu lotniska Ozerne w obwodzie żytomierskim na Ukrainie. Pilot nie przeżył wypadku.

O katastrofie poinformował w sobotę sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Według wstępnych informacji do katastrofy doszło około godziny 15 podczas podchodzenia do lądowania. Według ukraińskiego MSW samolot rozbił się o ziemię 2 km od pasa startowego.

W niedzielę dowództwo sił powietrznych ukraińskiej armii poinformowało o kolejnych szczegółach katastrofy. Rozbiciu uległ Su-27 z bocznym numerem 55 pilotowany przez majora Ołeksandra Fomenkę, naczelnika z brygady lotnictwa taktycznego dowództwa „Centr”. Wykonywał on ćwiczenia bojowe w trudnych warunkach meteorologicznych. Pilotowany przez niego samolot uległ katastrofie przy podchodzeniu do lądowania.

Fomenko był pilotem pierwszej klasy, instruktorem lotów treningowych w łatwych i trudnych warunkach meteorologicznych w dzień. Miał 43 lata, w ukraińskiej armii służył od 1992 roku. W powietrzu spędził 482 godziny, z czego w tym roku – 45. W 2014 roku brał udział w wojnie w Donbasie.

Na miejscu katastrofy pracuje specjalna komisja dowództwa sił powietrznych ukraińskiej armii ustalająca przyczyny i okoliczności katastrofy.

Holenderski portal Scramble Magazine opublikował zdjęcia rozbitego myśliwca. Widać na nich że maszyna nie rozbiła się całkowicie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że to kolejna maszyna Su-27 stracona przez ukraińskie lotnictwo w ostatnim czasie. W październiku między miejscowościami Berdyczów a Chmielnik rozbił się inny myśliwiec Su-27UB ukraińskich sił powietrznych. Do katastrofy doszło podczas międzynarodowych ćwiczeń lotniczych „Clear Sky 2018”. W katastrofie zginęli dwaj piloci – Ukrainiec i Amerykanin.

Kresy.pl / Facebook

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz