Media: pod Chersoniem Ukraińcy otoczyli 1-2 tysiące Rosjan

Trzy rosyjskie grupy batalionowe dostały się w operacyjne okrążenie w obwodzie chersońskim na Ukrainie – twierdzi portal The Insider powołując się na źródła w ukraińskich siłach zbrojnych.

Rosyjski antykremlowski portal The Insider napisał w piątek, powołując się na źródła w ukraińskiej armii, że w rejonie miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim na Ukrainie trzy rosyjskie grupy batalionowe w sile od 1 do 2 tysięcy żołnierzy znalazły się w operacyjnym okrążeniu, do którego miało dojść podczas rosyjskiej kontrofensywy.

Według ukraińskiego wywiadu w rejonie miejscowości Wysokopilla są otoczone w sumie trzy batalionowe grupy taktyczne (BTG), w tym kompanie sił specjalnych i czołgów. Ocenia się, że liczba otoczonych Rosjan może wynosić od ponad 1000 do 2000.

Rosyjscy dowódcy mieli nawiązać kontakt ze stroną ukraińską, prosząc o utworzenie dla nich „zielonego korytarza” w geście dobrej woli.

Agencja Unian zauważa, że doniesienia rosyjskiego portalu są zbieżne z informacjami eksperta wojskowego Ołeksandra Kowałenki, który informował w piątek, że w pobliżu miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim Rosjanie dostali się w „kocioł” i zażądali otworzenia dla nich „zielonego korytarza” dla powrotu na stronę rosyjską.

The Insider podaje, że ofensywa wojsk ukraińskich odbywała się jednocześnie w dwóch kierunkach: Olhyne – Kostyrka i Potiomkino – Nowowoznesenśke. Obecnie na północy obwodu chersońskiego trwają aktywne działania wojenne wzdłuż linii Archanhelśke – Zołota Bałka.

Według rosyjskiego portalu groźba okrążenia zawisła również nad wojskami rosyjskimi w rejonie wsi Archanhelśke, gdzie Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się skutecznie sforsować rzekę Ingulec, której lewego brzegu bronią wojska rosyjskie.

The Insider pisze, że Rosjanie mają trudności z dostarczeniem rezerw na prawy brzeg Dniepru z powodu znacznych uszkodzeń obu istniejących przepraw – mostu Antonowskiego w Chersoniu i tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Zdaniem źródeł The Insider, powodzenie operacji ukraińskiej armii mającej na celu okrążenie wojsk rosyjskich na północ od Chersonia może zadecydować o przebiegu całej kampanii armii ukraińskiej na południu Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Szef CIA: Rosja straciła na Ukrainie około 15 tys. żołnierzy

Kresy.pl / theins.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz