Strona ukraińska twierdzi, że siły nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej dokonały ostrzału artyleryjskiego miasta pod kontrolą Kijowa.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN twierdzi, że separatyści dokonali w czwartek około godz. 9.04 ostrzału miejscowości Stanica Ługańska używając “ciężkiego uzbrojenia artyleryjskiego”. Przytoczyła ona informację służby prasowej sztabu ukraińskich sił zbrojnych odpowiedzialnego za kierowanie działaniami w Donbasie, według którego pocisk trafił między innymi w gmach miejscowego przedszkola. Sztab ten twierdzi, że na skutek ostrzału rany odniosły dwie osoby. Portal Obozrevatel konkretyzuje, że są to kobiety.

Z kolei portal Nowosti Donbassa przytoczył relację prezesa zarządu ukraińskich kolei państwowych Ołeksandra Kamyszyna twierdzącego, że pociski trafiły także w jedną ze stacji kolejowych Stanicy Ługańskiej – Kondraszewskaja Nowaja oraz w miejscową zajezdnię lokomotyw. Uszkodzony został budynek tej ostatniej oraz jedna lokomotywa spalinowa. Uszkodzenia lokomotywy są jednak na tyle niewielkie, że nie została ona unieruchomiona, jak twierdzi portal. Podobnie stacja kolejowa i cała linia pozostaje w użytku, bowiem ostrzał ze strony separatystów został już przerwany.

Według portalu Obozrevatel ostrzał uszkodził nie tylko przedszkole i infrastrukturę kolejową, ale też sieć energetyczną. Połowa mieszkańców Stanicy Ługańskiej została odcięta od energii elektrycznej. Ukraińscy żołnierze mieli rozpocząć ewakuację mieszkańców tej miejscowości.

UNIAN twierdzi, że w Stanicy Ługańskiej od 2019 r. nie ma już oddziałów ukraińskich z ciężkim uzbrojeniem, bowiem zostało ona wówczas wycofane, zgodnie z uregulowaniami porozumień mińskich.

Wcześniej separatyści z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżyli siły Ukrainy o ostrzał obszaru miejscowości znajdujących się pod ich kontrolą.

unian.net/novosti.dn.ua/obozrevatel.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply