Ukraiński oligarcha i domniemany protektor nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest zdania, że ukraińskie władze powinny ogłosić niewypłacalność Ukrainy a Zachód powinien ukraińskie długi umorzyć wynagradzając Ukrainie jej walkę z Rosją.

Kołomojski udzielił w ostatnich dniach wywiadu brytyjskiej gazecie Financial Times, w którym wyraził swoją opinię na temat tego, jak Zełenski powinien podejść do kwestii spłaty długów Ukrainy wobec Zachodu. “Jestem zdania, że powinniśmy potraktować swoich kredytodawców tak, jak robi to Grecja.” – mówił Kołomojski nawiązując do ogłoszenia niewypłacalności Grecji w 2015 roku. Ukraiński oligarcha bagatelizował znaczenie tego kroku. “Ile razy Argentyna ogłaszała niewypłacalność? (…) Co z tego, zrestrukturyzowali to. To jest w porządku” – przekonywał.

Jeden z najbogatszych Ukraińców jest przekonany, że USA i Unia Europejska powinny całkowicie umorzyć zadłużenie Ukrainy, by wynagrodzić jej straty ponoszone w konflikcie z Rosją. “To jest wasza gra, wasza geopolityka” – mówił. “Nie obchodzi was Ukraina. Chcecie zaszkodzić Rosji a Ukraina jest tylko wymówką” – dodawał.

Kołomojski jest zdania, że wyniki wyborów prezydenckich pokazały, iż Ukraińcy chcą zerwania z narzuconym przez MFW programem oszczędności, a także z powszechną korupcją. “Jeśli Zełenski będzie słuchał [Zachodu] i nie będzie podejmował własnych decyzji, skończy jak Poroszenko z poparciem 5, 10 albo 15 proc. zamiast 73 proc.” – mówił Kołomojski brytyjskiej gazecie.

Oligacha zaprzeczał także w wywiadzie, że Zełenski jest jego człowiekiem. “Nie jest moim partnerem biznesowym i nie jest moim byłym pracownikiem” – przekonywał. “Prowadzi i posiada firmę, która ma długoterminowe kontrakty z moją firmą [stacją telewizyjną – red.]” – dodawał. Zapewniał, że nie widział się z Zełenskim od ponad roku, ale zaproponował mu udzielanie rad przez telefon, bazując na swoim doświadczeniu w ukraińskiej polityce.

Jak podaje portal Ukraińska Prawda, doradca Zełenskiego Dmytro Razumkow powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że obóz prezydenta nie popiera propozycji Kołomojskiego odnośnie ogłoszenia niewypłacalności Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Kołomojski wrócił na Ukrainę

Kresy.pl / ft.com / pravda.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply