Ukraiński oligarcha i domniemany protektor nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest zdania, że ukraińskie władze powinny ogłosić niewypłacalność Ukrainy a Zachód powinien ukraińskie długi umorzyć wynagradzając Ukrainie jej walkę z Rosją.

Kołomojski udzielił w ostatnich dniach wywiadu brytyjskiej gazecie Financial Times, w którym wyraził swoją opinię na temat tego, jak Zełenski powinien podejść do kwestii spłaty długów Ukrainy wobec Zachodu. „Jestem zdania, że powinniśmy potraktować swoich kredytodawców tak, jak robi to Grecja.” – mówił Kołomojski nawiązując do ogłoszenia niewypłacalności Grecji w 2015 roku. Ukraiński oligarcha bagatelizował znaczenie tego kroku. „Ile razy Argentyna ogłaszała niewypłacalność? (…) Co z tego, zrestrukturyzowali to. To jest w porządku” – przekonywał.

Jeden z najbogatszych Ukraińców jest przekonany, że USA i Unia Europejska powinny całkowicie umorzyć zadłużenie Ukrainy, by wynagrodzić jej straty ponoszone w konflikcie z Rosją. „To jest wasza gra, wasza geopolityka” – mówił. „Nie obchodzi was Ukraina. Chcecie zaszkodzić Rosji a Ukraina jest tylko wymówką” – dodawał.

Kołomojski jest zdania, że wyniki wyborów prezydenckich pokazały, iż Ukraińcy chcą zerwania z narzuconym przez MFW programem oszczędności, a także z powszechną korupcją. „Jeśli Zełenski będzie słuchał [Zachodu] i nie będzie podejmował własnych decyzji, skończy jak Poroszenko z poparciem 5, 10 albo 15 proc. zamiast 73 proc.” – mówił Kołomojski brytyjskiej gazecie.

Oligacha zaprzeczał także w wywiadzie, że Zełenski jest jego człowiekiem. „Nie jest moim partnerem biznesowym i nie jest moim byłym pracownikiem” – przekonywał. „Prowadzi i posiada firmę, która ma długoterminowe kontrakty z moją firmą [stacją telewizyjną – red.]” – dodawał. Zapewniał, że nie widział się z Zełenskim od ponad roku, ale zaproponował mu udzielanie rad przez telefon, bazując na swoim doświadczeniu w ukraińskiej polityce.

Jak podaje portal Ukraińska Prawda, doradca Zełenskiego Dmytro Razumkow powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że obóz prezydenta nie popiera propozycji Kołomojskiego odnośnie ogłoszenia niewypłacalności Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kołomojski wrócił na Ukrainę

Kresy.pl / ft.com / pravda.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz