14 policjantom musiano udzielić pomocy medycznej po starciach ze zwolennikami opozycji pod ukraińskim parlamentem.

W pobliżu Rady Najwyższej – ukraińskiego parlamentu doszło we wtorek do starć pomiędzy policją a zwolennikami opozycji. – podają ukraińskie media.

Według agencji Interfax-Ukraina protestujący rzucali w stróżów porządku petardami i innymi przedmiotami. Według agencji UNIAN, policjanci odgrodzili protestujących od płotu ochraniającego ukraiński parlament i odebrali im opony przeznaczone do podpalenia. Doszło wówczas do walk z mieszkańcami namiotowego miasteczka ustawionego pod parlamentem przez zwolenników Ruchu Nowych Sił wydalonego z Ukrainy Micheila Saakaszwilego, podczas których demonstrujący użyli kijów. Według rzecznika ukraińskiego MSZ w policjantów rzucano także koktajlami Mołotowa.

Deputowany Anton Heraszczenko przemawiając w parlamencie oskarżył o dokonanie „prowokacji” Ruch Nowych Sił. Saakaszwili, jak i jego ugrupowanie, zaprzeczyło tym oskarżeniom. Inną wersję wydarzeń przedstawił nacjonalistyczny deputowany Wołodymyr Parasiuk. „Policjanci wzięli i pobili ludzi. Ludzie wyrażali swoje niezadowolenie z władzy i ktoś dał komendę wyparcia ludzi, i zaczęły się zamieszki” – twierdzi deputowany. Według niego wśród zwolenników opozycji jest wielu poszkodowanych.

Jak podaje Ukraińska Prawda, w wyniku starć obrażenia odniosło 14 policjantów. Rzecznik policji powiedział, że stwierdzono u nich złamania kości a także liczne krwiaki. Trwa udzielanie im pomocy medycznej w szpitalu. Zatrzymano także 9 osób podejrzewanych o ataki na funkcjonariuszy. Dotychczas nie podano, ilu protestujących zostało poszkodowanych.

Pod ukraińskim parlamentem regularnie dochodzi do starć przeciwników rządu z policją. W styczniu br. do podobnych wydarzeń doszło tam z udziałem zwolenników ugrupowań „Narodowy Alians”, C-14 oraz UNA-UNSO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dowódca „Azowa”: władza na Ukrainie jest tak słaba, że może upaść w każdej chwili

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Interfax-Ukraina / UNIAN / zaxid.net

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz