Pod Werchowną Radą demonstrowali m.in. sympatycy nacjonalistycznych ugrupowań „Narodowy Alians”, C-14 oraz UNA-UNSO. Doszło do przepychanek z policją.

Uczestnicy demonstracji odbywającej się we wtorek w Kijowie podpalili opony pod ukraińskim parlamentem, doszło także do przepychanek z policją. – podaje portal zaxid.net.

Jak pisze agencja Interfax Ukraina, około stu demonstrujących domagało się przyjęcia ustaw o „deokupacji Donbasu”, nałożenia sankcji na rosyjskie firmy na Ukrainie, a także przyjęcia ustawy o sądzie antykorupcyjnym zgodnie ze wskazówkami Komisji Weneckiej. Występujący podczas demonstracji żądali także ukarania polityków, którzy według nich byli związani z poprzednią władzą, w tym Wiktora Medwedczuka, Serhija Lowoczkina i Wadyma Nowynskiego a także oligarchów Rinata Achmetowa i Dmytra Firtasza.

Demonstracja początkowo przebiegała pokojowo. Protestujący przeszli spod stadionu Dynama Kijów pod budynek Werchownej Rady – ukraińskiego parlamentu. Według danych policji, w tym czasie bezpieczeństwa w rządowym sektorze ukraińskiej stolicy pilnowało 3,8 tysiąca funkcjonariuszy.

Pod siedzibą parlamentu podczas próby podpalenia opon oraz spalenia rosyjskiej flagi doszło do przepychanek z policją. Na opublikowanym w sieci filmie widać, jak policjanci likwidują ognisko z opon przepychając się z protestującymi. Jak pisze zaxid.net, jeden z funkcjonariuszy został poszkodowany podczas tego wydarzenia; zatrzymano jednego z uczestników protestu. Spod siedziby parlamentu demonstranci planowali przejść jeszcze pod siedzibę prezydenta.

Jak podaje Interfax Ukraina organizatorami akcji były organizacje „Wolni ludzie”, „Ukraińska Ludowa Rada Doniecczyzny i Ługańszczyzny” i „Muzyczny Batalion” a także nacjonalistyczne ugrupowania „Narodowy Alians” (związany z pułkiem „Azow”), C-14 oraz UNA-UNSO.

We wtorek w Werchownej Radzie odbywa się debata nad projektem ustawy „O zasadach polityki państwa dotyczącej suwerenności państwowej Ukrainy nad tymczasowo okupowanymi terytoriami w obwodach donieckim i ługańskim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kijów: nocne starcia z policją w miasteczku namiotowym Saakaszwilego

Kresy.pl / zaxid.net / Interfax Ukraina

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz