W Odessie odbył się marsz na cześć zabitego niedawno radykalnego aktywisty Demjana Hanula, jednego z organizatorów zamieszek w mieście, w których zginęło 48 osób. „Spal Kacapa, chroń Odessę!” – skandowali uczestnicy.
W połowie marca w centrum Odessy zastrzelono Demjana Hanula – radykalnego aktywistę powiązanego z Prawym Sektorem. Był jednym z z organizatorów zamieszek z 2014 roku, w których zginęło 48 osób. W czwartek w mieście odbył się marsz ku jego czci.
Około 100 uczestników zebrało się pod pomnikiem Tarasa Szewczenki. Zgromadzeni przeszli następnie na Plac Katedralny. Oprócz flag Ukrainy pojawiły się także czerwono-czarne, banderowskie flagi.
Uczestnicy wznosili hasła: „Chwała bohaterom”, „Chwała Demjanowi”, „Chwała Ukrainie”.
Ukraińska historyk Marta Hawryszko zwróciła uwagę, że skandowali też: „Spal Kacapa, chroń Odessę!”.
A memorial march for Demyan Ganul, an ultranationalist who was recently killed, took place in Odesa. The march participants are chanting, „Burn the Katsap—save Odesa,” likely alluding to the tragedy of May 2, 2014.
Katsap is a derogatory term for a Russian person. pic.twitter.com/5qXMsYh34c— Marta Havryshko (@HavryshkoMarta) March 21, 2025
Starcia, które miały miejsce w czarnomorskim mieście portowym, osiągnęły punkt kulminacyjny 4 maja 2014 r., kiedy to proukraińscy aktywiści próbowali szturmować budynek Związku Zawodowego z czasów sowieckich w Odessie, w którym zabarykadowały się dziesiątki przeciwników rewolucji na Majdanie.
W wyniku pożaru w budynku zginęło czterdzieści dwie osoby, a sześć innych zostało zastrzelonych w starciach.
Zobacz też: Tragedia w Odessie [+FOTO]
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł w marcu, że władze Ukrainy nie zapobiegły wybuchowi przemocy w Odessie ani go nie powstrzymały, a także nie „zapewniły terminowych działań ratunkowych dla osób uwięzionych w pożarze”.
Jednomyślne orzeczenie stwierdziło również, że urzędnicy „nie wszczęli i nie przeprowadzili skutecznego dochodzenia w sprawie wydarzeń” — obawy wcześniej wyrażone przez Misję Monitorującą Praw Człowieka ONZ na Ukrainie.
Orzeczenie zostało wydane w odpowiedzi na siedem wniosków złożonych przez 28 osób związanych z wydarzeniami — 25 krewnych ofiar i trzech ocalałych.
ETPC uznał, że prowadzone przez Rosję kampanie dezinformacyjne i „propagandowe” podsyciły przemoc w Odessie, a następnie wykorzystały wydarzenie do realizacji swoich interesów.
„Zniekształcanie wydarzeń w Odessie ostatecznie stało się narzędziem rosyjskiej propagandy w odniesieniu do wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie od lutego 2022 r.” — stwierdzono w orzeczeniu. „Zwiększona przejrzystość w powiązanych pracach dochodzeniowych prowadzonych przez władze ukraińskie mogła pomóc w skutecznym zapobieganiu tej propagandzie lub przeciwdziałaniu jej”.
odessa-life.od.ua / Kresy.pl
Flagi i hasła jak u banderowców.Nic się tam mentalnie nie zmienia.Bodnar chce Polaków „cywilizować”,to może niech zacznie swoich pobratymców.