Dziennikarka Anne Applebaum uważa, że niektórzy ludzie w Polsce mają problem z przyznaniem się do żydowskiego pochodzenia.

Na uwagi prowadzącego rozmowę  Jarosław Kuźniara o tym, że „dzisiaj jest czas antysemitów, którzy „mają swój moment, by powiedzieć, że nie będą robić tak, co im każe państwo Izrael”, Applebaum odpowiedziała: „Myślałam, że już nie wrócimy do starych stereotypów, np. takich jak w ’68 roku. Szkoda jest relacji, którą budowaliśmy przez 20 lat między Polską a Izraelem. Wiele razy słyszałam, że Izraelczycy są zachwyceni stosunkami z Polską, że jesteśmy ich najlepszym sojusznikiem w Europie, a teraz mamy to wszystko zniszczyć przez ustawę, która i tak nie będzie działać?”

Zwróciła również uwagę na to, że niektóre osoby publiczne w Polsce boją się mówić otwarcie o swoim żydowskim pochodzeniu. „Jestem żydowskiego pochodzenia, tak jak Pierwsza Dama, która nie chce o tym mówić, ale też jest. Jest bardzo dużo ludzi w Polsce, którzy mają domieszkę żydowskiej krwi. Mimo to nie wszyscy chcą o tym rozmawiać. Mam wrażenie, że ludzie się nadal wstydzą, mają z tym jakiś problem. Może boją się z politycznych przyczyn?” – pytała Applebaum.

Applebaum wyraziła również zaskakujące zdanie, że wyrażenie „Polish Death Camps” oznacza jedynie „obozy w Polsce”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„To nie oznacza obozów budowanych przez Polaków. Rzeczywiście są i zawsze będą ludzie, którzy inaczej będą to interpretować” – podkreśliła Applebaum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Applebaum: kryzys w relacjach polsko-ukraińskich jest w interesie Rosji

Kresy.pl / Onet

Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  Przenikliwej Anne Applebaum odpowiada nazywanie antysemitami tych,którzy powiadają że nie będą robić tak,jak każe im państwo Izrael.Pierwsza dama też podpadła,gdyż nie tłumaczy się przenikliwej A.A.ze swego pochodzenia.”Coś mi się wydaje”,że AA na polskim folwarku coraz bardziej zaborcza i egoistyczna się staje.

  • RAFALXJXJXJ
   RAFALXJXJXJ :

   @jwu – Tak mówią Polacy ,jednak żydzi patrza na to przez palce i sprowadzaja nawet piata wode po kisielu do Izraela ,byle tylko zapełnić tereny sporne z Palestyńczykami. Mało kto wie o indianach z Am. Południowej przekonanych przez Izrael do przyjęcia judaizmu i osiedleniu sie na terenach okupowanych.
   Jakoś im to nie przeszkadza .