Kolejna partia zakazana na Ukrainie

Sąd Apelacyjny Lwowa wydał zakaz działalności Progresywnej Partii Socjalistycznej Ukrainy.

O zakazaniu działalności partii, na czele której stoi Natalia Witrenko, poinformowała w czwartek służba prasowa VIII Sąd Apelacyjnego Lwowa. Wniosek o delegalizację Progresywnej Partii Socjalistycznej Ukrainy złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości tego państwa, podał w czwartek ukraiński portal Korrespondent.net.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sąd zdecydował też o przejściu całego mienia partii i wszystkich jej struktur na rzecz państwa. Decyzja lwowskiego sądu podlega zaskarżeniu do Sądu Najwyższego.

Choć Progresywna Partia Socjalistyczna Ukrainy działa od 1996 r. uzyskać własną reprezentację parlamentarną udało się jej tylko raz – w 1998 r. Przewodniczącą partii od jej założenia była Natalia Wirtenko.

W polityce lepiej poradził sobie jej syn – Jurij Witrenko, przez kilka miesięcy na przełomie 2020 i 2021 r. pełniący obowiązki ministra energetyki, a obecnie będący prezesem państwowego operatora surowcowego Naftohaz Ukraini.

Partia Witrenko jest kolejny stronnictwem politycznym zdelegalizowanym na Ukrainie w ostatnich tygodniach. Wcześniej los ten spotkał parlamentarną Platformę Opozycyjną – Za życie, Blok Opozycyjny, Socjalistów, Sprawiedliwość i Rozwój, partię „Derżawa”, partię „Nasi”, Opozycję Lewicową, Partię Wołodymyra Saldo, Partię Szarija.

Delegalizacje partii kwalifikowanych jako prorosyjskie umożliwiają nowe regulacje, które weszły w życie w maju.

korrespondent.net/unian.net/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz