Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy odwołała się od decyzji sądu pierwszej instancji, który nie dał zgody na aresztowanie syna ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych.

Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna złożyła odwołanie do Sąd Apelacyjnego w Kijowie domagając się tymczasowego aresztowania syna ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Aleksandra Awakowa, jak podaje ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Sąd pierwszej instancji – sąd rejonu sołomienskiego Kijowa nie zaakceptował takiego środka zapobiegawczego dla syna prominenta.

Syn ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa został zatrzymany przez funkcjonariuszy Narodowego Biura Antykorupcyjnego 31 października. Według służby i prokuratora jest zamieszany w aferę, którą ukraińskie media już określiły mianem “afery plecakowej”. Narodowe Biuro Antykorupcyjne dopatrzyło się przestępstwa w kontrakcie jaki jedna z prywatnych firm otrzymała na dostawę plecaków na potrzeby służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Podlegają mu między innymi zmilitaryzowane bataliony skierowane do walk z donbaskimi separatystami.

Aleksandra Awakowa śledczy podejrzewają o przestępstwo określone przez ukraiński kodeks karny jako “przywłaszczenie lub sprzeniewierzenie własności poprzez nadużycie stanowiska publicznego”. W sprawie zatrzymano również byłego wiceministra spraw wewnętrznych Siergiej Czebotaria. Sam minister Awakow publicznie broni syna uważając działania Biura Antykorupcyjnego i prokuratury za polityczną nagonkę.

unian.net/kresy.pl