EP: u Ukraińca sprowadzonego czarterem do pracy w UE wykryto COVID-19

Dzień po tym, jak w Warszawie wylądował pierwszy z samolotów czarterowych z ukraińskimi pracownikami, portal informacyjny Europejska Prawda zasugerował, że w Europie spada zainteresowanie taką formą sprowadzania gastarbeiterów, m.in. dlatego, że u jednego z Ukraińców sprowadzonych drogą powietrzną wykryto koronawirusa i wszyscy, którzy z nim podróżowali, musieli zostać poddani izolacji.

W poniedziałek na ukraińskim portalu Europejska Prawda zamieszczono artykuł Serhija Sydorenki poświęcony planom wznowienia lotów pasażerskich w Europie przy podwyższonych środkach bezpieczeństwa w warunkach epidemii koronawirusa. Autor artykułu wskazał na ryzyko niedopuszczenia ukraińskich linii lotniczych do ruchu lotniczego w Europie. „Po pierwsze, UE wciąż nie pozwala na wjazd Ukraińcom, oprócz wyjątkowych kategorii. Ten zakaz obowiązuje do 15 czerwca i nadchodzą sprzeczne sygnały, czy zostanie on skasowany” – napisał Sydorenko. „Po drugie droga do ożywienia połączeń lotniczych będzie długa i bolesna nawet dla europejskich miast. A Ukraina ma dodatkowy problem: w UE nie wierzą naszej statystyce COVID-19” – dodawał redaktor Europejskiej Prawdy.

Sydorenko wskazał, że dwa tygodnie temu Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wpisała porty lotnicze w Kijowie i Czerniowcach na listę portów o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19. To mniej niż dla Francji czy Szwecji, gdzie na „czarnej liście” znajdują się tylko ich stolice. Według Sydorenki w Brukseli wprost wyraża się obawy, że ukraińskie władze nie znają rzeczywistej liczby zachorowań na Ukrainie.

W artykule ujawniono, że Europejska Prawda dowiedziała się z trzech niezależnych źródeł, iż na pokładzie jednego z trzech lotów czarterowych z ukraińskimi pracownikami, które ostatnio odprawiono do UE, znajdowała się jedna osoba zarażona koronawirusem. Spowodowało to konieczność objęcia izolacją wszystkich podróżujących tym samolotem. Według Sydorenki jest to jedna z przyczyn, dla których „ucichły rozmowy” o organizacji kolejnych czarterów z Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sydorenko nie ujawnił, do jakiego kraju przybył czarter z zarażonym Ukraińcem, ale nawiązując do jego artykułu portal Ukraińska Prawda napisał, że przed wczorajszym czarterem do Polski zorganizowano loty z ukraińskimi pracownikami do Finlandii, Wielkiej Brytanii i Austrii, przy czym tylko w tej ostatniej testowanie przybyłych jest obowiązkowe.

Przypomnijmy, że na początku maja polski oddział międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal pochwalił się, że pracuje nad uruchomieniem czterech lotów czarterowych dla migrantów zarobkowych z Ukrainy. Loty miały być dla Ukraińców bezpłatne. Pierwszy czarter wylądował w sobotę na lotnisku w Warszawie.

Według oficjalnych statystyk do niedzieli na Ukrainie wykryto 21 245 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego zmarły 623 osoby, wyzdrowiało 7 234, a wciąż choruje 13 388. W ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób; wykryto 259 nowych przypadków zarażenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / pravda.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz