Pomoc wojskowa udzielona Ukrainie kosztowała Polskę co najmniej 1,7 mld dolarów – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem wziął w poniedziałek udział w odprawie kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Przekazał tam m.in. informację na temat aktualnej wartości pomocy militarnej przekazanej przez Polskę Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Udzielamy Ukrainie największej pomocy militarnej, jakiej kiedykolwiek udzieliliśmy innemu państwu. Jesteśmy też głównym państwem przekazującym ciężkie uzbrojenie – mówimy o setkach sztuk czołgów, wozów bojowych, artylerii, a także dronach, ręcznych wyrzutniach przeciwlotniczych, setkach tysięcy sztuk amunicji, części zamiennych i innego wyposażenia” – mówił Andrzej Duda.

Głowa państwa przyznała, że decyzje o przekazywaniu broni były „bardzo trudne”, ponieważ wiązały się z ogromnymi wydatkami, których wartość jest szacowana na co najmniej 1 mld 700 mln dolarów „w postaci samej tylko pomocy militarnej”.

Prezydent przyznawał, że przekazano Ukrainie broń, która była użytkowana w polskiej armii. „Przekazaliśmy krótko mówiąc ze swojego, nie przekazaliśmy z magazynów, nie przekazaliśmy od kogoś innego, przekazaliśmy to, co mieliśmy” – podkreślił Duda.

Andrzej Duda wskazał, że Polska oczekuje od sojuszników uzupełnienia braków w uzbrojeniu spowodowanych dostawami broni na Ukrainę. Zaznaczał, że może to być broń używana, ponieważ zakupy nowego sprzętu mogą zająć lata, a Polska potrzebuje uzupełnień szybko.

Przypominał o podpisanej przez siebie ustawie o obronie ojczyzny, która zwiększa nakłady na siły zbrojne i daje możliwość zwiększenia liczebności armii. Deklarował, że wspiera wysiłki ministra obrony narodowej „związane z pozyskaniem nowoczesnych systemów walki, które uwzględniają potrzeby wysokiego tempa dostaw, ale też udział w modernizacji narodowego przemysłu zbrojeniowego”.

Zdaniem Andrzeja Dudy wieloletnia współpraca militarna Polski i innych państw z Ukrainą, w tym szkolenia ukraińskich żołnierzy przez polskich i zachodnich instruktorów, sprawiła, że zbudowano zdolności ukraińskiej armii do skutecznego odpierania rosyjskiej agresji.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 7 mld zł

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz