Ukraiński IPN w kuriozalny sposób odnotował stulecie urodzin jednego z największych oprawców ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku. „Ukraiński Instytut Nazi-Pamięci świętuje stulecie nazistowskiego zbrodniarza wojennego, dowódcy UPA Jurija Stelmaszczuka” – skomentował to przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski.

Setne urodziny Stelmaszczuka przypadały 17 października br. i, co nagłośnił w niedzielę w mediach społecznościowych Eduard Dolinski, na stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) poświęcono tej rocznicy cały artykuł.

W artykule będącym w zasadzie biogramem Stelmaszczuka uwypuklono, że był on organizatorem oddziałów UPA w obwodach wołyńskim i brzeskim.

Dolinski zwrócił uwagę, że artykuł UIPN w swoisty sposób wspomina o zbrodniach oddziałów Stelmaszczuka na Polakach na północno-zachodnim Wołyniu.

„Wraz z niemieckimi okupantami prowadził walkę z Polakami” – tak pisze strona ministerstwa pamięci o masowym zabijaniu niewinnych kobiet i dzieci przez oddział Stelmaszczuka – napisał żydowski działacz z Ukrainy.

Dolinski przypomniał, że w 1945 roku Stelmaszczuk został aresztowany przez NKWD i w śledztwie oraz podczas procesu sądowego złożył obszerne zeznania dowodzące, że rozkaz o wymordowaniu wołyńskich Polaków wydał dowódca UPA Dmytro Klaczkiwski „Kłym Sawur”.

W moim okręgu zginęło nawet 3000 Polaków, dodatkowo SB zniszczyła 1500-2000. W ten sposób w rejonie Kowla zginęło nawet 5 tys. Polaków. Te dane nie są dokładne, ponieważ nie pozwolono nam prowadzić statystyk – cytował fragment zeznań Stelmaszczuka Dolinski. Z jakiegoś powodu strona UIPN o tym nie pisze – komentował Dolinski to i inne przemilczenia w artykule UIPN.

CZYTAJ TAKŻE: Szef ukraińskiego IPN-u spreparował dowód mający świadczyć o symetryczności zbrodni Polaków i Ukraińców

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz