Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie audio mające potwierdzać, że rosyjski krążownik “Moskwa” został trafiony dwiema rakietami.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne “Piwdeń” zamieściło w niedzielę na swoim koncie na Facebooku nagranie audio mające być zapisem komunikatu, który wysyłał krążownik “Moskwa” po trafieniu ukraińskimi rakietami.

Na nagraniu słychać głos syren alarmowych i marynarza raportującego stan okrętu. “Moskwa, pierwszy, dwie dziury, śruba stanęła, zakopał się, przechył 30 stopni, kładzie się na bok, potwierdzam – dziura jest poniżej linii wodnej, mostek jest odcięty, milczy, przeprowadzamy pasywne ratowanie załogi” – przytacza nagrane słowa TSN.

Przypomnijmy, że w czwartek 14 kwietnia rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że krążownik rakietowy „Moskwa”, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatonął podczas holowania. Wcześniej Rosjanie przyznali, że jednostka była uszkodzona w wyniku pożaru i wybuchu amunicji. Próbowano ją odholować, najprawdopodobniej na Krym. Dotarcie do portu uniemożliwiły uszkodzenia oraz podobno sztormowa pogoda. Strona rosyjska nie podała, co było przyczyną pożaru i nigdy nie potwierdziła, że w okręt uderzyły rakiety. Siły Zbrojne Ukrainy twierdziły, że „Moskwa” została trafiona dwiema ukraińskimi rakietami systemu przeciwokrętowego Neptun.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa w momencie uderzenia na pokładzie “Moskwy” przebywało 510 marynarzy, z czego przeżyło tylko 58. Zupełnie inne dane podała strona rosyjska – według niej zginął tylko jeden marynarz, 27 uznaje się za “zaginionych”, a ewakuowano 396.

Kresy.pl / tsn.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply