Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie audio mające potwierdzać, że rosyjski krążownik „Moskwa” został trafiony dwiema rakietami.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Piwdeń” zamieściło w niedzielę na swoim koncie na Facebooku nagranie audio mające być zapisem komunikatu, który wysyłał krążownik „Moskwa” po trafieniu ukraińskimi rakietami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na nagraniu słychać głos syren alarmowych i marynarza raportującego stan okrętu. „Moskwa, pierwszy, dwie dziury, śruba stanęła, zakopał się, przechył 30 stopni, kładzie się na bok, potwierdzam – dziura jest poniżej linii wodnej, mostek jest odcięty, milczy, przeprowadzamy pasywne ratowanie załogi” – przytacza nagrane słowa TSN.

Przypomnijmy, że w czwartek 14 kwietnia rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że krążownik rakietowy „Moskwa”, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatonął podczas holowania. Wcześniej Rosjanie przyznali, że jednostka była uszkodzona w wyniku pożaru i wybuchu amunicji. Próbowano ją odholować, najprawdopodobniej na Krym. Dotarcie do portu uniemożliwiły uszkodzenia oraz podobno sztormowa pogoda. Strona rosyjska nie podała, co było przyczyną pożaru i nigdy nie potwierdziła, że w okręt uderzyły rakiety. Siły Zbrojne Ukrainy twierdziły, że „Moskwa” została trafiona dwiema ukraińskimi rakietami systemu przeciwokrętowego Neptun.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa w momencie uderzenia na pokładzie „Moskwy” przebywało 510 marynarzy, z czego przeżyło tylko 58. Zupełnie inne dane podała strona rosyjska – według niej zginął tylko jeden marynarz, 27 uznaje się za „zaginionych”, a ewakuowano 396.

Kresy.pl / tsn.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz