Biały Dom poinformował, że w dzisiejszej rozmowie z prezydentem Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden ostrzegł Chiny przed udzielaniem Rosji materialnego wsparcia w obliczu jej inwazji na Ukrainę.

Jak podawaliśmy, piątek odbyła się trwająca prawie dwie godziny wideokonferencja pomiędzy prezydentami USA i Chin Joe Bidenem i Xi Jinpingiem. O jej przebiegu jako pierwsze poinformowały chińskie państwowe media. Xi Jinping powiedział m.in. swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że wydarzenia takie jak na Ukrainie, nie leżą w niczyim interesie, a “kryzys na Ukrainie” nie jest tym, co Chiny chcą widzieć.

Na relację strony amerykańskiej z rozmowy dwóch przywódców trzeba było poczekać dłużej. Biały Dom poinformował w piątek wieczorem w komunikacie, że rozmowa dotyczyła inwazji Rosji na Ukrainę. Biden przedstawił poglądy Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów na ten kryzys, a także wysiłki, jakie USA miały podjąć, aby zapobiec inwazji.

Biden “opisał implikacje i konsekwencje udzielenia przez Chiny materialnego wsparcia Rosji, która przeprowadza brutalne ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną” – czytamy w komunikacie Białego Domu. Amerykański prezydent wyraził poparcie dla dyplomatycznego zakończenia wojny.

Prezydent USA powtórzył, że polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie i podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się jednostronnym zmianom status quo.

Przywódcy USA i Chin zgodzili się co do potrzeby utrzymywania “otwartych linii komunikacji”.

Agencja Reutera podaje, że o treści rozmowy poinformowało również chińskie MSZ. Według niego Xi powiedział Bidenowi, że wojna na Ukrainie musi zakończyć się jak najszybciej i wezwał państwa NATO do prowadzenia dialogu z Moskwą. Zdaniem prezydenta Chin należy uniknąć ofiar cywilnych i zapobiec kryzysowi humanitarnemu. Xi nie przypisał jednak winy Rosji za inwazję; przeciwnie – apelował, by rozwiązać problemy bezpieczeństwa zarówno Rosji, jak i Ukrainy. Jest to zgodne z dotychczasowym stanowiskiem Pekinu, który wielokrotnie powtarzał, że Rosja ma uzasadnione obawy w zakresie bezpieczeństwa, którymi należy się zająć.

Przypomnijmy, że w niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że Chiny poniosą “konsekwencje za łamanie sankcji na dużą skalę lub wspieranie Rosji w ich łamaniu”.

Kresy.pl / whitehouse.gov / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply