B. wiceprezydent USA ujawnił, jak w 6 godzin zwolnił prokuratora generalnego Ukrainy

Joe Biden opowiedział o kulisach zwolnienia ukraińskiego prokuratora generalnego.

Były wiceprezydent USA z czasów prezydentury Baracka Obamy wziął we wtorek udział w konferencji Council on Foreign Relations w Waszyngtonie, gdzie wzywał m.in. do powstrzymania rosyjskiej „napaści” na zachodnie demokracje. Przy okazji ujawnił także, jak doprowadził do zwolnienia Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jestem bardzo zmartwiony regresem w zwalczaniu korupcji przez Kijów. Dam wam konkretny przykład. Pamiętam, że jechałem tam aby przekonać naszą ekipę, że powinniśmy dać Ukrainie długoterminowe gwarancje. Byłem w Kijowie 12 czy 13 razy i miałem ogłosić na końcu, że zaoferujemy kolejny miliard dolarów gwarancji kredytowych. Poroszenko i Jaceniuk obiecali, że podejmą działania przeciwko Prokuratorowi Generalnemu, ale oni tego nie zrobili. Poszedłem na konferencję prasową mówiąc, że nie dostaną kredytu. Odpowiedzieli, że nie mogę o tym decydować, nie jestem prezydentem, a prezydent o tym decyduje. Powiedziałem: zadzwońcie do niego. Powiedziałem, że nie dostaną tego miliarda dolarów. Wyjeżdżam za 6 godzin i jeśli prokurator nie zostanie zwolniony, nie dostaniecie pieniędzy. O, sukinsyn! I prokurator został zwolniony! A na jego miejsce dali kogoś, kto w tamtym czasie był solidny. – opowiadał Biden na konferencji.

Rosyjski dziennik „Izwiestia” uważa, że Biden mówił w ten sposób o zwolnieniu w 2016 roku Wiktora Szokina. Przypomnijmy, że po zwolnieniu Szokina jego obowiązki tymczasowo wykonywał jego zastępca Jurij Sewruk, a 12. maja 2016 roku szefem Prokuratury Generalnej Ukrainy został nie posiadający prawniczego wykształcenia Jurij Łucenko. Kierowana przez niego do dzisiaj prokuratura bywa oskarżana o pasywność w walce z korupcją na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: USA i UE skrytykowały Ukrainę za regres w walce z korupcją

Kresy.pl / voanews.com / cfr.org / Izwiestia

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz