Zdaniem autorów plakatu umieszczonego na tablicy ogłoszeniowej budynku konsulatu RP w Kijowie Polska przyniosła Ukrainie „okupację”, „polonizację”, „pacyfikację”, „operację +Wisła+”, „represje” i „obozy koncentracyjne”.

Na budynku konsulatu RP w Kijowie umieszczono w środę tablicę o antypolskiej treści – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Do dokonania tego czynu przyznali się aktywiści organizacji „Czarny Komitet”.Jak pisze PAP, ambasador RP w Kijowie Jan Piekło potwierdził, że takie zdarzenie miało miejsce, jednak bagatelizował je. „Przed konsulatem pojawiło się kilku osobników, rozwinęli ten plakat, sfotografowali się i szybko zniknęli” – mówił. „Komentarz jest zbędny. Nie ma to charakteru masowego. Są to raczej próby różnych grupek, które starają się wypromować” – uważa Piekło.

Słowom dyplomaty nie do końca odpowiada film zamieszczony na Facebooku przez „Czarny Komitet”. Widać na nim, jak dwóch zakapturzonych mężczyzn przykleja prowokacyjny plakat do tablicy ogłoszeniowej konsulatu. Na plakacie widać kontury Polski i Ukrainy oraz strzałki z podpisami „okupacja”, „polonizacja”, „pacyfikacja”, „Operacja +Wisła+”, „represje” i „obozy koncentracyjne”, biegnące z Polski w stronę Ukrainy. Podpis na górze plakatu informuje, że są to „zbrodnie Polski” wobec Ukrainy.

Według oświadczenia Czarnego Komitetu zamieszczonego na Facebooku akcja była odpowiedzią na „otwarcie antyukraińskie kroki Polski”, w tym na nowelizację ustawy o IPN. Jak głosi to oświadczenie, „w ciągu ostatnich dwóch lat polscy politycy i urzędnicy celowo, konsekwentnie i wytrwale podburzają polskie społeczeństwo do pseudohistorycznymi faktami o +Ukraińcach-zbrodniarzach+ od epoki Bohdana Chmielnickiego aż po dzień dzisiejszy”.

PRZECZYTAJ: Morawiecki zacytował rabina: Chmielnicki to zbrodniarz jak Hitler i Himmler. Ukraińcy oburzeni [+VIDEO]

Napisano w nim również, że Polska wykorzystuje położenie Ukrainy do narzucania jej swojej wizji historii i przypisywania „jakichś zbrodni”. Zdaniem autorów oświadczenia Ukraina ma prawo do wyboru własnych bohaterów. Zapowiedzieli oni, że będą reagować na dalsze przejawy „jakiegokolwiek imperializmu wobec Ukrainy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że podobną akcję Czarny Komitet przeprowadził niemal równo rok temu pod ambasadą RP w Kijowie, a ostatnio w Winnicy.

PRZECZYTAJ: „Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO+FOTO]

Kresy.pl / PAP / FB

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943 :

    W zasadzie głoszenie bredni o polskiej „okupacji” jakiejś mitycznej Ukrainy podlega już pod ustawę o IPN, zatem należy oczekiwać wyciągnięcia stosownych konsekwencji wobec autorów tej prowokacji i wpisanie ich na listę osób niepożądanych na obszarze Rzeczypospolitej, a tym samym i UE!