Zdaniem autorów plakatu umieszczonego na tablicy ogłoszeniowej budynku konsulatu RP w Kijowie Polska przyniosła Ukrainie „okupację”, „polonizację”, „pacyfikację”, „operację +Wisła+”, „represje” i „obozy koncentracyjne”.

Na budynku konsulatu RP w Kijowie umieszczono w środę tablicę o antypolskiej treści – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Do dokonania tego czynu przyznali się aktywiści organizacji „Czarny Komitet”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisze PAP, ambasador RP w Kijowie Jan Piekło potwierdził, że takie zdarzenie miało miejsce, jednak bagatelizował je. „Przed konsulatem pojawiło się kilku osobników, rozwinęli ten plakat, sfotografowali się i szybko zniknęli” – mówił. „Komentarz jest zbędny. Nie ma to charakteru masowego. Są to raczej próby różnych grupek, które starają się wypromować” – uważa Piekło.

Słowom dyplomaty nie do końca odpowiada film zamieszczony na Facebooku przez „Czarny Komitet”. Widać na nim, jak dwóch zakapturzonych mężczyzn przykleja prowokacyjny plakat do tablicy ogłoszeniowej konsulatu. Na plakacie widać kontury Polski i Ukrainy oraz strzałki z podpisami „okupacja”, „polonizacja”, „pacyfikacja”, „Operacja +Wisła+”, „represje” i „obozy koncentracyjne”, biegnące z Polski w stronę Ukrainy. Podpis na górze plakatu informuje, że są to „zbrodnie Polski” wobec Ukrainy.

Według oświadczenia Czarnego Komitetu zamieszczonego na Facebooku akcja była odpowiedzią na „otwarcie antyukraińskie kroki Polski”, w tym na nowelizację ustawy o IPN. Jak głosi to oświadczenie, „w ciągu ostatnich dwóch lat polscy politycy i urzędnicy celowo, konsekwentnie i wytrwale podburzają polskie społeczeństwo do pseudohistorycznymi faktami o +Ukraińcach-zbrodniarzach+ od epoki Bohdana Chmielnickiego aż po dzień dzisiejszy”.

PRZECZYTAJ: Morawiecki zacytował rabina: Chmielnicki to zbrodniarz jak Hitler i Himmler. Ukraińcy oburzeni [+VIDEO]

Napisano w nim również, że Polska wykorzystuje położenie Ukrainy do narzucania jej swojej wizji historii i przypisywania „jakichś zbrodni”. Zdaniem autorów oświadczenia Ukraina ma prawo do wyboru własnych bohaterów. Zapowiedzieli oni, że będą reagować na dalsze przejawy „jakiegokolwiek imperializmu wobec Ukrainy”.

Przypomnijmy, że podobną akcję Czarny Komitet przeprowadził niemal równo rok temu pod ambasadą RP w Kijowie, a ostatnio w Winnicy.

PRZECZYTAJ: „Czyż Piłsudski to nie k**wa?”. W Winnicy neobanderowcy „poprawili” tablicę ku czci Piłsudskiego [+VIDEO+FOTO]

Kresy.pl / PAP / FB

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    W zasadzie głoszenie bredni o polskiej „okupacji” jakiejś mitycznej Ukrainy podlega już pod ustawę o IPN, zatem należy oczekiwać wyciągnięcia stosownych konsekwencji wobec autorów tej prowokacji i wpisanie ich na listę osób niepożądanych na obszarze Rzeczypospolitej, a tym samym i UE!