Za sprawą stoją banderowcy z organizacji „Czarny Komitet”. Stwierdzili, że jest to forma protestu przeciw „antyukraińskim” oświadczeniom polskich polityków.

Organizacja wydała oświadczenie: My, obywatele Ukrainy, jesteśmy oburzeni antyukraińskimi oświadczeniami najwyższych urzędników Polski. Chodzi o prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, którzy w ultymatywnej formie żądają od Ukrainy, by wyparła się heroizacji Stepana Bandery i UPA.

Razem z oświadczeniem przesłano nagranie, na którym można zobaczyć zawieszenie portretu Bandery i osoby wykrzykujące: Nasz kraj – nasi bohaterowie!

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło przyznał, że do incydentu doszło. Jednak bagatelizuje on sprawę: To był maleńki transparent z portretem Bandery i napisem „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”. To korespondowałoby z przesłaniem, które próbowano napisać i którego nie dokończono na murze polskiego konsulatu we Lwowie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Napis „Nasza ziemia” i czerwona farba na budynku Konsulatu RP we Lwowie [+FOTO]

Piekło stwierdził, że może to być kolejna próba poróżnienia Polaków i Ukraińców. Wcześniej ambasador podobnie wypowiadał sięna temat incydentu z oblaniem konsulatu we Lwowie. Nie sądzę, żeby była to jakaś absolutnie oddolna i patriotyczna inicjatywa ukraińska. To wpisuje się w całość wszystkich ostatnich wydarzeń, wygląda to na zamierzoną akcję, która ma doprowadzić do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich. Właściwie trudno to jakoś inaczej interpretować.

kresy.pl / onet.pl / youtube.com

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. madmike
  madmike :

  Hmm Nasza ziemia, nasi bohaterowie… trzeba będzie o tym pamiętać gdy kolejne upaińskie ścierwo będzie się pluć gdy zechcemy stawiać w Polsce pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa lub potępiać zbrodniarzy.
  Co do słów polskojęzycznego ambasadora, cóż „incydent” był tak bezczelny, że nawet rosjan już nie można o niego oskarżyć. Żałosne… ale czego się spodziewać. Dla byłego już prezydenta niejakiego komora „incydentem” była rzeź wołyńska.

 2. malkontent
  malkontent :

  W artykule o utworzeniu w Legnicy ukraińskiej szkoły podstawowej jest tu wiele wypowiedzi , może zamiast gadać dać opór władzy pisdzielskiej i zamieścić baner ” nasza ziemia nasza szkoła ” !!!!! to nie chodzi o nietolerancję, ale jak idziesz w gości to stosujesz się do zasad jakie obowiązuja u nich, czyli polska szkoła z polskim programem nauczania i polskim językiem , i każdy logicznie myślacy zaakceptuje nauczanie imigrantów ich języka rodzimego w takiej szkole !!:-)))

 3. jaremaw
  jaremaw :

  Trzeba odwołać natychmiast tego ukrainofoba piekło.To nie jest Polski ambasador na ukrainie ale ukraiński w Kijowie.Taka ukraińska wtyczka.Jeszcze parę miesięcy, a sam będzie krzyczał herojom sała.
  Co do ukraińców to my wszyscy wiemy jacy są i takie zachowania były do przewidzenia z tą różnicą że teraz nie mają jak zwalić winy na Ruskich i Putina.

 4. jasniepan
  jasniepan :

  Ambasador RP na Ukrainie jan piekło przyznał, że do incydentu doszło. Jednak bagatelizuje on sprawę.Czas wywalić na zbity ryj tego gnoja antypolskiego.Dla zasady należy przypomnieć że to NASZA POLSKA ZIEMIA.Jak te chachły chcą to niech więzienny cwel będzie dla nich wzorcem.Naprawdę najwyższy czas żeby Rosja zlikwidowała ten sztuczny twór.

 5. mazowszanin
  mazowszanin :

  „Czarny komitet” w sile 5 osób (wedle zapisu video – 4 widocznych, kolejny filmujący) są chyba tylko lokalna, stołeczna grupka otumaniona propagandówkami Wjatrowycza, zdatna do pokrzykiwania. Faktem jednak jest, że tak myślących jest więcej, zwłaszcza w Banderlandzie, tj. zachodnich regionach Ukrainy.

 6. fiesta
  fiesta :

  Cytat: „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”……
  KOMENTARZ….. Co takiego ???…… Wasza ziemia jest na poludniowy-wschod od Kijowa, czyli NA STEPACH i tam jest wasze miejsce dla azjatyckiej dziczy jak wy.
  A portrety takich gowien jak zyd S.Bandera i zyd R.Suchewycz powiescie sobie w waszych chalupach – smacznego !
  Gdybyscie nie wiedzieli skad pochodzicie to odsylam was do tematu pt. „Gdzie lezy Ukraina ???” i mapy na stronie: ( https://wirtualnapolonia.com/2015/12/30/gdzie-lezy-ukraina/ ).