Za sprawą stoją banderowcy z organizacji „Czarny Komitet”. Stwierdzili, że jest to forma protestu przeciw „antyukraińskim” oświadczeniom polskich polityków.

Organizacja wydała oświadczenie: My, obywatele Ukrainy, jesteśmy oburzeni antyukraińskimi oświadczeniami najwyższych urzędników Polski. Chodzi o prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, którzy w ultymatywnej formie żądają od Ukrainy, by wyparła się heroizacji Stepana Bandery i UPA.Razem z oświadczeniem przesłano nagranie, na którym można zobaczyć zawieszenie portretu Bandery i osoby wykrzykujące: Nasz kraj – nasi bohaterowie!

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło przyznał, że do incydentu doszło. Jednak bagatelizuje on sprawę: To był maleńki transparent z portretem Bandery i napisem „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”. To korespondowałoby z przesłaniem, które próbowano napisać i którego nie dokończono na murze polskiego konsulatu we Lwowie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Napis „Nasza ziemia” i czerwona farba na budynku Konsulatu RP we Lwowie [+FOTO]

Piekło stwierdził, że może to być kolejna próba poróżnienia Polaków i Ukraińców. Wcześniej ambasador podobnie wypowiadał sięna temat incydentu z oblaniem konsulatu we Lwowie. Nie sądzę, żeby była to jakaś absolutnie oddolna i patriotyczna inicjatywa ukraińska. To wpisuje się w całość wszystkich ostatnich wydarzeń, wygląda to na zamierzoną akcję, która ma doprowadzić do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich. Właściwie trudno to jakoś inaczej interpretować.

kresy.pl / onet.pl / youtube.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. madmike :

  Hmm Nasza ziemia, nasi bohaterowie… trzeba będzie o tym pamiętać gdy kolejne upaińskie ścierwo będzie się pluć gdy zechcemy stawiać w Polsce pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa lub potępiać zbrodniarzy.
  Co do słów polskojęzycznego ambasadora, cóż „incydent” był tak bezczelny, że nawet rosjan już nie można o niego oskarżyć. Żałosne… ale czego się spodziewać. Dla byłego już prezydenta niejakiego komora „incydentem” była rzeź wołyńska.

 2. malkontent
  malkontent :

  W artykule o utworzeniu w Legnicy ukraińskiej szkoły podstawowej jest tu wiele wypowiedzi , może zamiast gadać dać opór władzy pisdzielskiej i zamieścić baner ” nasza ziemia nasza szkoła ” !!!!! to nie chodzi o nietolerancję, ale jak idziesz w gości to stosujesz się do zasad jakie obowiązuja u nich, czyli polska szkoła z polskim programem nauczania i polskim językiem , i każdy logicznie myślacy zaakceptuje nauczanie imigrantów ich języka rodzimego w takiej szkole !!:-)))

  • upadlina
   upadlina :

   dokładnie!!………Nasza ziemia, nasza szkoła !!……….Czas ku**a mać w końcu jasno powiedzieć banderowskim szmatom: „PRECZ” !!……………PS: Nigdy banderowska chachłata ku**a nie będzie przyjacielem Polaka !!………To nasi śmiertelni wrogowie i udawanie przez „naszych” polityków, że jest inaczej i tak tego nie zmieni !!

 3. jaremaw :

  Trzeba odwołać natychmiast tego ukrainofoba piekło.To nie jest Polski ambasador na ukrainie ale ukraiński w Kijowie.Taka ukraińska wtyczka.Jeszcze parę miesięcy, a sam będzie krzyczał herojom sała.
  Co do ukraińców to my wszyscy wiemy jacy są i takie zachowania były do przewidzenia z tą różnicą że teraz nie mają jak zwalić winy na Ruskich i Putina.

 4. jasniepan :

  Ambasador RP na Ukrainie jan piekło przyznał, że do incydentu doszło. Jednak bagatelizuje on sprawę.Czas wywalić na zbity ryj tego gnoja antypolskiego.Dla zasady należy przypomnieć że to NASZA POLSKA ZIEMIA.Jak te chachły chcą to niech więzienny cwel będzie dla nich wzorcem.Naprawdę najwyższy czas żeby Rosja zlikwidowała ten sztuczny twór.

 5. mazowszanin :

  „Czarny komitet” w sile 5 osób (wedle zapisu video – 4 widocznych, kolejny filmujący) są chyba tylko lokalna, stołeczna grupka otumaniona propagandówkami Wjatrowycza, zdatna do pokrzykiwania. Faktem jednak jest, że tak myślących jest więcej, zwłaszcza w Banderlandzie, tj. zachodnich regionach Ukrainy.

 6. fiesta :

  Cytat: „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”……
  KOMENTARZ….. Co takiego ???…… Wasza ziemia jest na poludniowy-wschod od Kijowa, czyli NA STEPACH i tam jest wasze miejsce dla azjatyckiej dziczy jak wy.
  A portrety takich gowien jak zyd S.Bandera i zyd R.Suchewycz powiescie sobie w waszych chalupach – smacznego !
  Gdybyscie nie wiedzieli skad pochodzicie to odsylam was do tematu pt. „Gdzie lezy Ukraina ???” i mapy na stronie: ( https://wirtualnapolonia.com/2015/12/30/gdzie-lezy-ukraina/ ).