Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii powiedział, że Londyn w “najbliższym czasie” przekaże Kijowowi okręt wojenny. Według niego Ukraina otrzyma więcej okrętów.

O zamiarze przekazania Ukrainie okrętów wojennych ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko powiedział w niedzielę na antenie kanału telewizyjnego Suspilne.

„Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w walce z rosyjskimi najeźdźcami, w tym przygotowuje się do przekazania naszemu krajowi kilku okrętów wojennych. Niedawno odwiedziłem jeden z nich” – powiedział Prystajko dodając, że okręt ten zostanie przekazany Ukrainie “w najbliższym czasie”.

Dyplomata zaznaczył, że w przyszłości na Ukrainę może trafić więcej okrętów od Wielkiej Brytanii.

„Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie nasze priorytety uległy zmianie – potrzebujemy okrętów przeciwminowych” – powiedział Prystajko dodając, że obecnie jest mowa o dwóch trałowcach. “Są to okręty bojowe, które są na uzbrojeniu sił morskich Jej Królewskiej Mości” – zauważył ambasador.

Według niego dwa wspomniane trałowce zostaną zmodyfikowane, zostaną one wzbogacone o specjalny sprzęt, którego Ukraina potrzebuje. Prystajko wspomniał, że Wielka Brytania posiada więcej okrętów tej klasy i obecnie szkolą się na nich ukraińscy marynarze.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 1 sierpnia po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy z portu w Odessie wypłynął statek załadowany ukraińską żywnością. Było to możliwe dzięki zawarciu porozumienia o zniesieniu blokady ukraińskich portów podpisanemu przez Rosję i Ukrainę przy wparciu ONZ i Turcji.

Kresy.pl / suspilne.media / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply