Ambasador Ukrainy w Rzymie Jehen Perełyhin wystosował list otwarty do członków włoskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało się w zeszłym tygodniu na przywrócenie pełni praw członkowskich parlamentarzystom Rosji, zawieszonym w 2014 r. ze względu na politykę Moskwy wobec Ukrainy. Ukraińcy wraz z parlamentarzystami z Polski i czterech innych państw (oraz jednym reprezentantem Słowacji) wycofali się z bieżącej sesji PACE w proteście przeciw decyzji większości jego członków.

Ukraińska dyplomacja kontynuuje działanie przeciw odwieszeniu delegacji rosyjskiej w PACE. Ukraińska agencja informacyjna UNIAN cytuje list otwarty ambasadora Ukrainy w Rzymie, w którym dyplomata ocenia decyzję PACE, której jednymi z głównych zwolenników byli właśnie parlamentarzyści z Włoch.

“Droga Italio. Rosja nie zasługuje na to by wrócić do PACE” – napisał ambasador Perełyhin – “Poprzez tę haniebną decyzję Rosja otrzymała zgodę na kontynuowanie swojej linii agresywnego zachowania na światowej arenie”. W swoich ocenach ukraiński ambasador posunął się jeszcze dalej, stwierdzając, że w przypadającą właśnie 70 rocznicę swojego powstania, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy “utraciło autorytet i dłużej nie może grać roli naznaczonej dla niego przez jego założycieli”.

Perełyhin podkreślił, że “szczególnym rozczarowaniem” była dla niego postawa delegatów z Włoch, którzy poparli odwieszenie Rosjan w PACE. Jak napisał “od ponad pięciu lat Zachód próbuje prowadzić dialog, pomagając Ukrainie powstrzymywać tę agresję. Jaki jest rezultat tego “dialogu”? Odpowiedź jest taka: okupowany Krym, ponad 12 tysięcy ukraińskich strat w Donbasie… Do tej pory moskiewski reżim zabija Ukraińców”.

Perełyhin stwierdził, że przywrócenie Rosjan w prawach członków PACE tworzy niebezpieczeństwo dla ładu międzynarodowego w Europie.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply