Władze Moskwy zdecydowały o nazwaniu miejsca, przy którym mieści się ambasada USA w Rosji, placem Donieckiej Republiki Ludowej.

Władze Moskwy poinformowały w środę o podjęciu decyzji o nadaniu nazwy Plac Donieckiej Republiki Ludowej obszarowi położonemu między trzema ulicami: Bolszoj Diewiatinskij Pierieułok, Małyj Koniuszkowskij Pierieułok i Koniuszkowska. Chodzi o teren, na którym znajdują się budynki ambasady USA.

„Teraz placówka dyplomatyczna znajduje się pod adresem: Federacja Rosyjska, Moskwa, okręg Priesnienskij, Plac Donieckiej Republiki Ludowej, dom 1, budynki 1-9. Dawne adresy obiektów zostały anulowane” – napisano w oświadczeniu moskiewskich władz.

Wcześniej adresem ambasady USA w Moskwie był Bolszoj Diewiatinskij Pierieułok 8.

Jak podaje Radio Swoboda, z inicjatywą nadania nowej nazwy placowi wystąpili deputowani moskiewskiej Dumy. Zaproponowano kilka nazw, na które można było głosować na specjalnej platformie “Aktiwnyj grażdanin”. W głosowaniu wzięło udział 278 684 ludzi. Zwycięska propozycja zdobyła 44,69% głosów. Druga najpopularniejsza propozycja – Plac Obrońców Donbasu – zdobyła 31,54% głosów.

Według portalu Meduza, powołującego się na swoje źródła, pracowników moskiewskiej budżetówki zobowiązywano do głosowania na wariant Plac Donieckiej Republiki Ludowej.

Władze Moskwy zapowiedziały, że na mapie Moskwy pojawi się się jeszcze nazwa poświęcona drugiej separatystycznej republice w Donbasie – Ługańskiej Republice Ludowej.

Przypomnijmy, że w 2018 roku władze Waszyngtonu nadały imię Borysa Niemcowa placowi naprzeciw ambasady Rosji w USA. Zmianę nazwy przeprowadzono w trzecią rocznicę zabicia tego polityka, znanego z ostrej krytyki Kremla. Przemianowanie placu nie spowodowało jednak zmiany adresu pocztowego ambasady Rosji. Na podobny krok w 2020 roku zdecydowały się władze stolicy Czech, nadając imię Niemcowa placowi przy ambasadzie Rosji. Aby korespondencja nie przychodziła pod ten adres, ambasada zmieniła adres do doręczeń pocztowych. Rosjanie wybrali do tego celu swój konsulat w Pradze, mieszczący się przy innej ulicy.

Meduza podaje, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wielu krajach zachodnich zmieniono nazwy ulic, na których znajdują się rosyjskie ambasady. W szczególności w Pradze ulica w pobliżu ambasady rosyjskiej została nazwana ulicą Ukraińskich Bohaterów, w Wilnie – Bohaterów Ukrainy, a w Rydze – Niepodległości Ukrainy.

Kresy.pl / svoboda.org / meduza.io / vedomosti.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply