Ramil Szamsutdinow, który w październiku ub. roku w jednostce wojskowej w Kraju Zabajkalskim w Rosji zabił 8 żołnierzy, został uznany przez przysięgłych za winnego. Jednocześnie przysięgli uznali, że Szamsutdinow zasługuje na złagodzenie kary.

Jak pisaliśmy, 20-letni poborowy Ramil Szamsutdinow zastrzelił w październiku 2019 roku w jednostce wojskowej w miejscowości Gornyj w Kraju Zabajkalskim 8 żołnierzy, w tym dwóch oficerów, a także dwóch ranił. Ministerstwo Obrony Rosji od razu „wstępnie” stwierdziło, że „działania żołnierza mogły mieć miejsce z powodu załamania nerwowego spowodowanego sprawami osobistymi niezwiązanymi ze służbą wojskową”. Media pisały jednak, że żołnierz dokonał masakry, ponieważ znęcano się nad nim. W marcu br. sąd w Czycie skazał jednego z towarzyszy broni Szamsutdinowa na karę dwóch lat w zawieszeniu za bicie żołnierzy, w tym Szamsutdinowa. Obrona sprawcy dowodziła, że znęcanie się posunęło się znacznie dalej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W poniedziałek ława przysięgłych sądu wojskowego w Czicie uznała Ramila Szamsutdinowa za winnego zabójstwa i usiłowania zabójstwa – podaje agencja Interfax. Jednocześnie uznała, że zasługuje on na złagodzenie kary, ponieważ miał nieprzyjazne stosunki z jedną z ofiar.

Ława przysięgłych uznała Szamsutdinowa za winnego jednogłośnie. Trzech z ośmiu przysięgłych wypowiedziało się przeciwko złagodzeniu kary – dowiedział się Interfax.

Podczas procesu  Szamsutdinow mówił, że uważa się za winnego morderstwa popełnionego w afekcie. Jego proces będzie kontynuowany we wtorek bez ławy przysięgłych. Dojdzie do rozpatrzenia roszczeń cywilnych i ogłoszenia wysokości wyroku.

Według RIA Nowosti oskarżonemu nie grozi już dożywocie. Może on otrzymać karę nie większą niż 13 lat i cztery miesiące więzienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Polak zastrzelił ukraińskiego żołnierza? Policja dementuje [+FOTO]

Kresy.pl / Interfax / Reuters / RIA Nowosti

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz