W Rosji tylko rosyjskie oprogramowanie

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę, która zobowiązuje dostawców smartfonów czy komputerów do instalowania rosyjskiego oprogramowania.

Rosyjski parlament przyjął w listopadzie ustawę, która zobowiązuje dostawców sprzętu elektronicznego do instalowania na sprzedawanym przez siebie sprzęcie rosyjskiego oprogramowania. W poniedziałek ustawa ta została podpisana przez prezydenta Putina co znaczy, że zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informująca o sprawie w środę Polska Agencja Prasowa twierdzi, że ustawa jest sformułowana bardzo ogólnie i nie zawiera nawet listy urządzeń których dotyczą nowe przepisy. Tę określą dopiero ministerialne rozporządzenia konkretyzujące zapisy ustawy. Mają zostać wydane w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak aby zdążyć przed wejściem ustawy w życie. Jak podaje PAP parlamentarzyści rosyjscy sugerowali, że przepisy obejmą komputery, smartfony oraz urządzenia obsługujące SmartTV.

Przepisy nie nakazują zastępowania oprogramowania zagranicznej produkcji rosyjskimi odpowiednikami, ale instalowanie ich razem z zagranicznymi. I tak według PAP na sprzęcie elektronicznym Rosjan powinna pojawić się wyszukiwarka Yandex, komunikator TamTam, czy system płatności elektronicznych Mir Pay.

Rosja już wcześniej zobowiązała wszystkie działające w w tym państwie przedsiębiorstwa i organizacje do przechowywania danych obywateli rosyjskich wyłącznie na serwerach znajdujących się w ich ojczyźnie. Rosyjski parlament przyjął też ustawę o możliwości odcinania rosyjskiej sieci od globalnego internetu. Przeprowadzono już regionalne testy tego rodzaju operacji.

PAP/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz