W Rosji pojawiła się szczepionka Sputnik Light

Rosyjskie ministerstwo zdrowia zarejestrowało jednodawkową szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik Light – podał w czwartek Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, producent szczepionki.

Sputnik Light to jednodawkowa wersja sztandarowej rosyjskiej szczepionki Sputnik V, opracowanej przez narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. Producent preparatu zapewnia, że jego skuteczność wynosi 79,4%, a u badanych nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne.

Wicepremier Tatiana Golikowa na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem powiedziała, że Sputnik Light będzie podawany osobom w wieku od 18 do 60 lat, a po zarejestrowaniu i zatwierdzeniu jego ceny trafi do powszechnego obrotu.

Sputnik Light ma nie być alternatywą dla Sputnika V. Może on być stosowany do „szybkiego kształtowania odporności populacji w warunkach niekorzystnego rozwoju procesu epidemiologicznego” – wyjaśnił dziennikarzom minister zdrowia Michaił Muraszko podkreślając, że Sputnik V jest bardziej skuteczny i może być podawany osobom powyżej 60. roku życia.

17 lutego ministerstwo zdrowia Rosji zatwierdziło trzecią fazę badań klinicznych nad Sputnik Light. Przeprowadzono je na 4 tys. ochotników w 15 placówkach medycznych w Moskwie, Kaliningradzie, Petersburgu, Saratowie i Smoleńsku.

Sputnik Light jest czwartą rosyjską zarejestrowaną szczepionką przeciw COVID-19. Pozostałe to EpiVacCorona, CoviVac i Sputnik V.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kanclerz Austrii namawia Europejską Agencję Leków do rejestracji rosyjskiej szczepionki

Kresy.pl / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz