We wtorek odbędzie się spotkanie Siergieja Ławrowa z Mike’em Pompeo w Białym Domu. Rozmowa będzie dotyczyć m. in. kwestii Ukrainy i Syrii. O nagłym spotkaniu donosi Voice of America, powołując się na źródło w Białym Domu. Początkowo w spotkaniu miał uczestniczyć tylko wiceprezydent USA, ale według mediów dołączyć do nich ma Donald Trump.

Rozmowy mają potrwać pół dnia i będą dotyczyć sytuacji na Ukrainie oraz w Syrii, kwestię kontroli zbrojeń i innych. “Zarówno ja, jak i prezydent Trump podkreślamy, że jeśli jest pole do współpracy z Rosją, musimy je wykorzystać dla dobra narodu amerykańskiego. Mam nadzieję, że minister spraw zagranicznych Rosji i ja będziemy mogli poczynić pewne postępy” – mówił Pompeo na antenie One America News Network.

Przeczytaj także: Moskwa o spotkaniu z Trumpem: Rosja i USA muszą ze sobą współpracować

“Między naszymi krajami występują problemy związane z kontrolą zbrojeń. Do tej dyskusji chcemy w przyszłości włączyć także Chiny. Ale chcemy porozmawiać o wielu innych tematach” – dodał.

Media zauważają, że spotkanie odbędzie się w warunkach napięcia w stosunkach między USA i Rosją, wywołanym zarzutami o ingerencję Rosji w kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych oraz konfliktami na Ukrainie i w Syrii. Prawdopodobnie negocjacje są skutkiem zapowiedzi Putina, w której oznajmił, że Moskwa opowiada się za przedłużeniem traktatu New Start “bez żadnych nowych warunków” do końca roku.

Pompeo i Ławrow spotykali się już kilka razy w tym roku, w tym w SocziNowym Jorku podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Szefa rosyjskiego MSZ nie było jednak w Waszyngtonie od maja 2017 r. Po tym spotkaniu opinia publiczna i opozycja oskarżyła Trumpa o rzekome ujawnienie tajnych informacji podczas negocjacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / unian.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply