Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji nie ustępuje w sporze z Izraelem wywołanym przez wypowiedź Siergieja Ławrowa dla włoskiej telewizji.

Jak podawaliśmy, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow udzielił w niedzielę wywiadu włoskiej telewizji, w którym uzasadniał hasło, że Rosja „denazyfikuje” Ukrainę, mimo iż jej prezydent ma żydowskie pochodzenie. Przytaczał przy tym powiedzenie, że „najbardziej zagorzali antysemici to zwykle Żydzi”, doszukując się też żydowskich korzeni u Hitlera. Jego wypowiedź wywołała potępienie władz Izraela; do izraelskiego MSZ wezwano ambasadora Rosji.

Strona rosyjska nie zamierza jednak wycofywać się ze swoich twierdzeń, o czym świadczy tekst zamieszczony we wtorek przez rosyjskie MSZ w mediach społecznościowych. Znalazła się w nim polemika ze słowami ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida, który zaprzeczył temu, że Żydzi „niszczyli samych siebie podczas Holokaustu”.

W swoim tekście rosyjskie MSZ na przykładach Judenratów dowodzi, że Żydzi także przyczyniali się do śmierci swoich współziomków, przy czym zaznaczyło, że współudział Żydów w Holokauście jest „zjawiskiem marginalnym”.

Zaprzeczenia Lapida rosyjskie MSZ nazwało w swoim tekście „ahistorycznymi wypowiedziami”, które „w dużej mierze wyjaśniają kurs obecnego rządu izraelskiego na wspieranie neonazistowskiego reżimu w Kijowie”.

Resort rosyjskiej dyplomacji powtórzył zarzuty wobec Zełenskiego, że „chowa się za swoim pochodzeniem” i wykorzystuje je do „osłaniania prawdziwych neonazistów”. W tekście przywołano szereg przykładów mających dowodzić „neonazistowski” charakter Ukrainy, w tym różne przejawy antysemityzmu oraz niszczenie pomników żołnierzy Armii Czerwonej, „którzy powstrzymali Holokaust i ocalili świat żydowski”. Wspominając o tym zarzucono izraelskiemu rządowi, że nie protestuje przeciw takim wydarzeniom.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski o „antysemickim wypadzie” Ławrowa

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz