Rosyjska sieć sklepów Piatioroczka zwolniła jednego ze swoich pracowników. To kasjer, który przebierał się za kobieta – osoba “transgenderowa”, jak określił to portal Radia Wolna Europa.

Nagranie awantury w jednym ze sklepów nagranie konfrontacji między jednym z klientów i kasjerem przebranym za kobietę zostało opublikowane przez znanego blogera “Masha” i Władisława Poźniakowa. Ilustrowało ono wulgarną krytykę kasjera przez mężczyznę, jaki przybył do sklepu. Zauważając męskie imię kasjera na jego identyfikatorze, klient ostro wypowiadał się o fakcie, iż pracownik nosi długie włosy i używa kobiecych kosmetyków. Klient zapewnił, że zwróci się w tej sprawie do kierownictwa sklepu, jak zrelacjonował portal Svoboda.org powiązany z Radiem Wolna Europa.

Skarga tego rodzaju waktycznie napłynęła do administracji sieci handlowej. Została złożona przez członków ruchu “Weterani Rosji”. Kierownictwo zareagowało na nią zwalniając “transgenderowca” ze sklepu.

Informację tę potwierdził dziennikarz opozycyjnej “Nowej Gaziety” Aleksandr Stiepanow, powołujący się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W 2023 r. w Rosji, z inicjatywy rządu, zakazano zmieniania oznaczenia płci w paszporcie, poddawania się procedurze hormonalnej i poddawania się operacji zmiany płci. Duma Państwowa zakazała także przekazywania do adopcji dzieci z Rosji do krajów, w których legalna jest formalna i operacyjna zmiana płci.

Jeszcze 5 grudnia 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawy zakazujące propagandy LGBT i pedofilii, informacji zachęcających do zmiany płci, a także wprowadzające odpowiedzialność administracyjną za tego rodzaju działania. Zakaz obejmuje Internet, media, książki, inne usługi audiowizualne, kino i reklamę. Zabroniona jest także sprzedaż towarów, w tym także importowanych, zawierających informacje, których rozpowszechnianie podlega odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.

Jeśli chodzi serwisy filmowe, ich właściciele są zobowiązani, po pierwsze, do wykluczenia ze swoich zasobów wszelkich materiałów zawierających propagandę LGBT, a po drugie, do zapewnienia dystrybucji utworów audiowizualnych przedstawiających osoby LGBT ze znakiem „18+” w obiegu zamkniętym niedostępnym dla nieletnich. W przeciwnym razie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej. Do końca czerwca regulator wydał ponad dwadzieścia protokołów w sprawie nieprawidłowego oznakowania materiałów audiowizualnych.

Rosyjska instytucja nadzoru telekomunikacyjnego Roskomnadzor wystawia od początku września 2023 r. wnioski o usunięcie materiałów uznanych za propagandę LGBT, zmiany płci i pedofilii.

W listopadzie zeszłego roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej zaaprobował w 2023 r. wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o uznanie międzynarodowego ruchu LGBT za ruch ekstremistyczny.

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply