Szef rosyjskiego rządu Michaił Miszustin wyznaczył poziom immunizacji rosyjskiego społeczeństwo na poziomie 80-90 proc.

Miszustin wydał polecenie Ministerstwu Zdrowia oraz Rospotrebnadzorowi by „aktualizować epidemiologiczno-matematyczny model szczepienia ludności Federacji Rosyjskiej, uwzględniając konieczność osiągnięcia poziomu odporności zbiorowej nie mniej niż 80 (90) proc.” – treść decyzji opublikowanej w środę na stronie internetowej premiera zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Decyzja o takiej strategii miała zapaść po posiedzeniu Rady Koordynacyjnej do Spraw Walki z Koronawirusem funkcjonującej przy rosyjskim rządzie. Premier zażądał od urzędników bardzo szybkiej pracy bowiem materiały do nowej strategii mają się pojawić się w jego kancelarii już w czwartek. Miszustin jako osobiście odpowiedzialnych za realizację polecenie określił wicepremiera wicepremier Tatianę Golikową odpowiadającą w rządzie za koordynowanie walki z pandemią, ministra zdrowia Michaiła Muraszkę oraz szefową Rospotrebnadzoru Annę Popową.

Zgodnie z poleceniem Miszustina nowa strategia, inaczej niż poprzednia, zakłada także szczepienie przebywających stale na terytorium Rosji cudzoziemców. Dodatkowo rosyjska służba zdrowia ma być gotowa do organizacji kolejnych fal ponownych szczepień w obliczu ewentualnych mutacji SARS CoV, które będą wymagały użycia kolejnych preparatów. W związku z tym Ministerstwo Przemysłu i Handlu zostało zobowiązane przez premiera do przedstawienia miesięcznych planów produkcyjnych rosyjskich producentów szczepionek przeciwko COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Od czerwca dobowy poziom zakażeń koronawirusem w Rosji zbliżył się do najwyższych liczb z czasów zimowej, drugiej fali pandemii. Jak podaje portal Worldometers.info w ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 23 962 nowych zakażeń SARS CoV-2. 725 chorych na COVID-19 zmarło. W ciągu ostatniego tygodnia nowych zakażeń było 162,4 tys., a od początku pandemii 5,682 mln, co daje Rosji piąte miejsce na świecie pod tym względem.

Mimo, że Rosjanie jako pierwsi ogłosili uzyskanie skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi i już pod koniec zeszłego roku zaczęli jej masową dystrybucję zakres wyszczepienia ludności pozostaje stosunkowo niski. W dodatku, jak wynika z niedawnego badania socjologicznego większość Rosjan nie chce się szczepić.

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz