Estoński konsul w Petersburgu Mart Lyatte musi opuścić Rosję w ciągu 48 godzin – poinformowała w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, estoński konsul w Petersburgu Mart Lyatte musi opuścić Rosję w ciągu 48 godzin. Poinformowała o tym w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„7 lipca Charge d’affaires ambasady Estonii w Rosji Ulla Uibo został wezwany przez rosyjskie MSZ. Strona rosyjska wyraziła stanowczy protest w związku z działalnością związaną z gromadzeniem danych wywiadowczych niezgodnych ze statusem dyplomatycznym konsula Konsulatu Generalnego Estonii w Petersburgu Marta Lyatte. Wspomniany pracownik konsulatu Estonii został uznany za persona non grata, ma opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 48 godzin” – głosi komunikat.

Rzeczniczka estońskiego MSZ powiedziała, że ​​aresztowanie po raz kolejny pokazało, że Rosja wybrała konfrontację z państwami UE, zamiast próbować odwrócić negatywny trend w stosunkach z nimi. Oskarżenia nazwała „bezpodstawnymi”, a cały incydent „ustawionym”.

„Ze względu na oświadczenie estońskiego MSZ, które twierdzi, że zatrzymanie Lyatta jest „bezprawne i prowokacyjne”, a oskarżenia przeciwko niemu są „bezpodstawne”, zauważyliśmy, że niedopuszczalne jest przeinaczanie sytuacji” – powiedziała dyplomatka. „Podkreśliliśmy, że uważamy oficjalne stanowisko Tallina za niezwykle cyniczne, ponieważ istnieją niezbite dowody na bezprawną działalność tego estońskiego „dyplomaty”, który jak wiemy, został przyłapany na gorącym uczynku podczas otrzymywania tajnych materiałów od obywatela Rosji”.

Zobacz też: Rząd Litwy zapowiada budowę bariery na granicy z Białorusią

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała we wtorek TASS, że estoński konsul w Petersburgu Mart Lyatte został zatrzymany podczas otrzymywania tajnych materiałów od obywatela Rosji. Służba specjalna podkreślała, że ​​działalność ta jest niezgodna ze statusem pracownika dyplomatycznego i ma wyraźnie wrogi charakter wobec Federacji Rosyjskiej. Służba poinformowała, że wobec zagranicznego dyplomaty zostaną podjęte środki zgodnie z normami prawa międzynarodowego.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz