Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu w Petersburgu konsula Estonii Marta Lättego – podaje estoński serwis ERR.

Estoński konsul został zatrzymany w Petersburgu. „Estoński dyplomata, konsul Konsulatu Generalnego Republiki Estońskiej w Sankt Petersburgu, Mart Lätte, został zatrzymany na gorącym uczynku podczas otrzymywania materiałów o zamkniętym charakterze od obywatela Rosji” – napisano w komunikacie FSB.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

ERR podkreśliło, że FSB nie sprecyzowała, co dokładnie rozumie przez materiały o „zamkniętym” charakterze.

FSB stwierdziła, że działalność estońskiego dyplomaty „jest niezgodna ze statusem pracownika dyplomatycznego i ma wyraźnie wrogi charakter w stosunku do Federacji Rosyjskiej”. Zapowiedziano podjęcie przeciw zagranicznemu dyplomacie środków zgodnych z normami prawa międzynarodowego.

Estońskie MSZ potwierdziło zatrzymanie Marta Lättego. „Konsul był na spotkaniu roboczym na Politechnice w Petersburgu. Po spotkaniu FSB zatrzymała go na półtorej godziny. Został oskarżony o przywłaszczenie materiałów o ważnym znaczeniu” – powiedział rzecznik estońskiego MSZ.

Resort estońskiej dyplomacji twierdzi, że mamy do czynienia z „przedstawieniem” i bezpodstawnymi oskarżeniami. „Z punktu widzenia Estonii taki incydent pokazuje, że Rosja wybrała drogę konfrontacji zamiast być konstruktywną i skłonną do zmiany negatywnych tendencji w stosunkach z Unią Europejską. To dla nas kolejny przykład, że Rosja nie jest zainteresowana konstruktywnymi relacjami z sąsiadami” – uważa strona estońska. Estońskie MSZ potępiło działania Rosji i nazwało je „nielegalnymi, prowokacyjnymi i szkodliwymi”.

„Oczekujemy, że Rosja będzie przestrzegać zasad prawa międzynarodowego w swoim postępowaniu” – dodało estońskie MSZ.

Według międzynarodowych standardów dyplomaci mają immunitet w kraju, w którym pracują, ale mogą zostać pozbawieni prawa pobytu w przypadku naruszenia prawa lub wrogich działań.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa i Estonia zarzuciły Rosji naruszenie ich przestrzeni powietrznej

Kresy.pl / rus.err.ee / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz