Borys Gryzłow, przedstawiciel Rosji w trójstronnej Grupie Kontaktowej do spraw rozwiązania konfliktu w Donbasie skrytykował NATO.

Mówiąc o obecnym stanie Grupy Kontaktowej Gryzłow powiedział dziennikarzom – „Dziś, podobnie jak na poprzednim nadzwyczajnym posiedzeniu, ukraińska delegacja z poparciem OBWE odmówiła nawet rozmawiania o praktycznych mechanizmach zabezpieczenia realizacji porozumienia o wzmocnieniu rozejmu z 22 czerwca 2020 r.” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Jak powiedział w środę dziennikarzom Gryzłow – „Donieck i Ługańsk zaproponowały Kijowowi uściślić dokładne parametry pracy wspólnego mechanizmu weryfikacji naruszeń i kontroli utrzymywania rozejmu w celu zabezpieczenia jego efektywnego funkcjonowania. Ukraińska strona znów wezwała do ograniczenia się do deklaratywnego oświadczenia o potwierdzeniu przywiązania do rozejmu i nie mającego żadnej <<wartości dodanej>>”.

„W związku ze stanowiskiem Ukrainy zablokowane są tak praktyczne uregulowania kwestii bezpieczeństwa jak i negocjacje w sprawach politycznych, ekonomicznych i humanitarnych” – stwierdził Gryzłow. Jak dodał – „Ukraińskiej delegacja wymyśliła sobie dzisiaj, by uzależnić przywrócenie więzi społeczno-gospodarczych od rozwiązania problemów, które sama blokuje. W szczególności zamrożono kwestie  dotyczące zapewnienia zawieszenia broni i dialogu na temat przyszłego reżimu funkcjonowania Donbasu.”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gryzłow podsumował, że „Kijów potrzebuje tylko imitacji negocjacji i pijaru. Zabójstwa ludności cywilnej w Donbasie dokonane przez Siły Zbrojne Ukrainy zostały nazwane inscenizacją. To jest szczyt cynizmu.”.

Rosyjski polityk mówił też o odpowiedzialności Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Na tle odmowy podjęcia przez Ukrainę przedyskutowania kwestii zapewnienia zawieszenia broni dziwnie wygląda polityczne i militarne wsparcie Kijowa ze strony szeregu państw zachodnich. Przeciwko rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ występują przede wszystkim ci politycy, przedstawiciele państw NATO, którzy wspierają militarną aktywność władz Kijowa. To nic innego jak zachęcenie Ukrainy do niepolitycznego, militarnego rozwiązania konfliktu.” – zacytowała RIA Nowosti.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, zdaniem ministra obrony Ukrainy Andrija Tarana, Rosja celowo pogarsza sytuację w obszarze konfliktu na wschodzie Ukrainy w celu sprowokowania tego kraju. Wcześniej Dmitrij Kozak, wiceszef Administracji Prezydenta Rosji powiedział, że władze Ukrainy imitują działania bojowe w Donbasie i zagrożenie wojenne, próbując odwrócić uwagę od własnego kryzysu wewnętrznego.

Czytaj także: Czy Ukraińcy obawiają się rosyjskiej inwazji? [SONDAŻ]

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz