Deputowani Dumy Państwowej Rosji zaakceptowali we wtorek poprawkę do konstytucji pozwalającą Władimirowi Putinowi na start w kolejnych wyborach prezydenckich – podaje agencja Interfax.

Za przyjęciem propozycji zgłoszonej dzisiaj przez deputowaną Jednej Rosji Walentynę Tierieszkową (pierwszą radziecką kobietę-kosmonauta) zagłosowało 380 deputowanych. Przeciw było 43, jednen deputowany wstrzymał się od głosu. Wcześniej głosowanie przeciw zapowiedziała frakcja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Poprawka Tierieszkowej polega na wpisaniu do proceduralnej części projektu o zmianach w konstytucji przepisu mówiącego o tym, że konstytucyjne ograniczenie sprawowania władzy prezydenckiej przez jedną osobę do dwóch kadencji z rzędu nie obowiązuje urzędującego prezydenta oraz byłych prezydentów.

Jak pisaliśmy, przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin uznał, że kwestię przeprowadzenia tego rodzaju poprawki należy najpierw skonsultować z samym Władimirem Putinem. Występując w Dumie rosyjski prezydent odniósł się do tej propozycji sceptycznie, lecz dopuścił ją pod warunkiem, że zostanie poddana ocenie Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej.

Ideę zmian w rosyjskiej ustawie zasadniczej Władimir Putin ogłosił 15 stycznia br. w czasie swojego orędzia do połączonych izb rosyjskiego parlamentu. Grupa robocza do spraw przygotowania poprawek została bardzo szybko sformowana i pierwsze propozycje z jej strony zostały przyjęte już 23 stycznia przez Dumę Państwową w pierwszym czytaniu projektu poprawionej ustawy zasadniczej. Do projektu dodawano kolejne propozycje zmian; w połowie lutego ich liczba przekroczyła 100.

Trzecie czytanie projektu zmiany rosyjskiej konstytucji jest zaplanowane na 11 marca. Ogólnorosyjskie referendum, które ma zatwierdzić poprawki do konstytucji, zaplanowano na 22 kwietnia.

Kresy.pl / Interfax / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply