Deputowani Dumy Państwowej Rosji zaakceptowali we wtorek poprawkę do konstytucji pozwalającą Władimirowi Putinowi na start w kolejnych wyborach prezydenckich – podaje agencja Interfax.

Za przyjęciem propozycji zgłoszonej dzisiaj przez deputowaną Jednej Rosji Walentynę Tierieszkową (pierwszą radziecką kobietę-kosmonauta) zagłosowało 380 deputowanych. Przeciw było 43, jednen deputowany wstrzymał się od głosu. Wcześniej głosowanie przeciw zapowiedziała frakcja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Poprawka Tierieszkowej polega na wpisaniu do proceduralnej części projektu o zmianach w konstytucji przepisu mówiącego o tym, że konstytucyjne ograniczenie sprawowania władzy prezydenckiej przez jedną osobę do dwóch kadencji z rzędu nie obowiązuje urzędującego prezydenta oraz byłych prezydentów.

Jak pisaliśmy, przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin uznał, że kwestię przeprowadzenia tego rodzaju poprawki należy najpierw skonsultować z samym Władimirem Putinem. Występując w Dumie rosyjski prezydent odniósł się do tej propozycji sceptycznie, lecz dopuścił ją pod warunkiem, że zostanie poddana ocenie Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ideę zmian w rosyjskiej ustawie zasadniczej Władimir Putin ogłosił 15 stycznia br. w czasie swojego orędzia do połączonych izb rosyjskiego parlamentu. Grupa robocza do spraw przygotowania poprawek została bardzo szybko sformowana i pierwsze propozycje z jej strony zostały przyjęte już 23 stycznia przez Dumę Państwową w pierwszym czytaniu projektu poprawionej ustawy zasadniczej. Do projektu dodawano kolejne propozycje zmian; w połowie lutego ich liczba przekroczyła 100.

Trzecie czytanie projektu zmiany rosyjskiej konstytucji jest zaplanowane na 11 marca. Ogólnorosyjskie referendum, które ma zatwierdzić poprawki do konstytucji, zaplanowano na 22 kwietnia.

Kresy.pl / Interfax / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz