Rada Federacji na środowym posiedzeniu przegłosowała ustawę zawieszającą udział Rosji w Traktacie o broni strategicznej ofensywnej (START-3).

Odpowiedni dokument przedłożył Dumie Państwowej we wtorek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin. W środę dokument został przyjęty przez Dumę Państwową. Ustawa o zawieszeniu Traktatu między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi o środkach dalszej redukcji i ograniczenia ofensywnych zbrojeń strategicznych wejdzie w życie w dniu jej oficjalnej publikacji.

Ustawa wskazuje, że decyzję o wznowieniu START-3 przez Rosję podejmuje Prezydent Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z notą wyjaśniającą, umowa podpisana w Pradze w dniu 8 kwietnia 2010 r. przewiduje, że w celu zapewnienia kontroli przestrzegania postanowień umowy, każda ze stron ma prawo do przeprowadzenia czynności kontrolnych.

„Jednocześnie Stany Zjednoczone celowo nie wypełniają swoich zobowiązań wynikających z traktatu w tej dziedzinie działalności” – czytamy w dokumencie.

We wtorek zawieszenie przez Rosję z realizacji START-3, ale nie wypowiedzenie traktatu, Putin ogłosił w czasie orędziu do narodu, jakie wygłosił przed połączonymi izbami parlamentu.

„Chcą zadać nam strategiczną klęskę i dostać się na nasze obiekty nuklearne. W związku z tym muszę dziś ogłosić, że Rosja zawiesza swój udział w traktacie o środkach dalszej redukcji i ograniczenia ofensywnych zbrojeń strategicznych” – powiedział Putin, zwracając się do Zgromadzenia Federalnego, przypomniał Interfax.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz