Rosja wydala pięciu szwedzkich dyplomatów w odpowiedzi na wcześniejsze działania Sztokholmu.

O uznaniu pięciu szwedzkich pracowników dyplomatycznych za persona non grata poinformowała w czwartek agencja dyplomatyczna TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Informację o tym przekazano ambasador Szwecji w Moskwie Malenie Mard, która została wezwana do resortu.

„Ambasador Szwecji został poinformowany, że strona rosyjska podjęła decyzję o uznaniu pięciu szwedzkich dyplomatów za persona non grata, w tym trzech członków personelu attachatu obrony Ambasady Szwecji w Moskwie, w ramach środka odpowiedzi” – TASS zacytowała oświadczenie rosyjskiego ministerstwa.

Przypomniało ono, że 25 kwietnia pięciu pracowników rosyjskiej służby dyplomatycznej w Szwecji zostało uznanych za persona non grata, co Moskwa uznała za jawnie wrogi krok ze strony Sztokholmu. „Te działania szwedzkich władz jeszcze bardziej pogorszyły sytuację w stosunkach dwustronnych, które osiągnęły bezprecedensowo niski poziom, m.in. w wyniku trwającej w Szwecji kampanii rusofobicznej” – podkreśliło rosyjskie ministerstwo.

Ponadto od 1 września Federacja Rosyjska wycofuje swoją zgodę na działalność Konsulatu Generalnego Szwecji w Petersburgu i od tego samego dnia przestaje działać Konsulat Generalny Rosji w Göteborgu. „Biorąc pod uwagę konfrontacyjny kurs Szwecji wobec Federacji Rosyjskiej, strona rosyjska podjęła decyzję o zakończeniu z dniem 1 września 2023 r. działalności Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Göteborgu.” – podano w oświadczeniu.

Jak napisaliśmy już na naszym portalu szwedzkiej ambasador, podobnie jak przedstawicielom Niemiec i Danii, przekazano w czwartek w rosyjskim MSZ protest w kwestii „przeciągania” śledztwa w sprawie wybuchów jaki uszkodziły w zeszłym roku gazociąg Nord Stream, „nieprzejrzystości postępowania” i braki współpracy z Rosjanami w tej sprawie.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz