Komitet Śledczy w obwodzie jarosławskim w Rosji wszczął śledztwo po opublikowaniu nagrań, na których widać bicie więźniów przez strażników w kolonii karnej N1 (Rybinsk). Dla jednego z tych więźniów bicie skończyło się śmiercią.

Nagrania opublikowała we wtorek Nowaja Gazieta. Jedno z nich pochodzi z sierpnia 2016 i przedstawia bicie więźnia chcącego zachować anonimowość. Jak wynika z filmu, więzień był bity za wyrażenie protestu przeciw wyrzuceniu jego rzeczy (w tym Koranu) na ziemię podczas rewizji oddziału, w którym przebywał. Incydent odbył się 2 tygodnie przed końcem kary tego człowieka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Drugi przypadek ujawniony przez Nową Gazietę to pobicie przez strażników obywatela Gruzji Waży Boczoriszwilego w kwietniu 2017 roku. Na nagraniu widać, jak przed pobiciem Gruzin skarży się na problemy zdrowotne, lecz nie powstrzymuje to bijących. Skutki pobicia próbowano u niego leczyć w kolonii karnej, lecz w końcu Boczoriszwili trafił w ciężkim stanie do szpitala w Rybinsku, gdzie zmarł. Lekarze zdiagnozowali u niego ciężkie uszkodzenie wątroby i udokumentowali obrażenia.

Nowaja Gazieta zauważyła, że ​​w tej sprawie nie wszczęto żadnej sprawy karnej. Jedyną konsekwencją była rezygnacja z pracy przez naczelnika kolonii karnej Aleksandra Czyrwę. Pod rządami nowego naczelnika bicie więźniów jednak nie ustało.

Jak czytamy w Nowej Gazecie opublikowane dzisiaj filmy są już ósmym i dziewiątym nagraniem tortur w N-1, które ujawniono w ostatnich latach. Na podstawie tych filmów wszczęto 5 spraw karnych, ale nie wszystkie trafiły do ​​sądu. Jedna z nich zakończyła się skazaniem w listopadzie 2020 roku 11 strażników na kary od pozbawienia wolności w zawieszeniu do 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd uniewinnił jednak dwie osoby z kierownictwa kolonii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja krytykowana za złe traktowanie więźniów w krajach Płn. Kaukazu

Kresy.pl / interfax.ru / novayagazieta.ru / meduza.io

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz