Były szef neobanderowskiego Prawego Sektora w Odessie Serhij Sternenko został skazany we wtorek przez sąd w Odessie na 7 lat i 3 miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności. Wywołało to zamieszki jego sympatyków w Kijowie i protesty w innych miastach Ukrainy.

Sternenko był sądzony za porwanie w 2015 roku samorządowca z obwodu odeskiego z ramienia prorosyjskiej partii “Rodina” Serhija Szczerbycza. Były szef Prawego Sektora w Odessie wraz ze swoimi wspólnikami torturował Szczerbycza żądając od niego złożenia mandatu. Później samorządowiec został przez nich okradziony. To nie jedyne kłopoty Sternenki z prawem. W odeskim sądzie toczy się odrębny proces, w którym aktywista jest oskarżony o zabójstwo dokonane przed trzema laty. Pomimo tak ciężkich zarzutów Sternenko spędził w areszcie tymczasowym tylko kilka dni, później przebywał w areszcie domowym. Aż do dzisiaj, ponieważ po ogłoszeniu wyroku z sali sądowej został zabrany wprost do zakładu karnego.

Jak podaje agencja Unian, po wyroku na Sternenkę pod Biurem Prezydenta w Kijowie zgromadziło się ponad tysiąc osób, zwolenników skazanego aktywisty. Skandowano hasła: “wolność więźniom politycznym”, “hańba”, “Awakow-czort”, “Wolność dla Sternenki”, śpiewano ukraiński hymn.

Doszło do przepychanek z policją i zamieszek. Ludzie próbowali dostać się na plac przed siedzibą prezydenta. Funkcjonariusze próbowali nie dopuścić do tego, obawiając się założenia miasteczka namiotowego. Było słychać wybuchy petard, którymi rzucano w stróżów prawa.

Początkowo siedzibę prezydenta ochraniało ponad 200 funkcjonariuszy, później ich liczba zwiększyła się. Jak podaje agencja Unian, wobec uczestników zamieszek zastosowano gaz łzawiący.

Kijowska policja poinformowała o wszczęciu postępowania w związku z zamieszkami i zatrzymaniu 17 osób.

Jak podaje portal Zaxid.net, wiece poparcia dla Sternenki odbyły się we wtorek m.in. we Lwowie, Tarnopolu, Odessie, Dnieprze, Zaporożu, Użhorodzie, Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie).

CZYTAJ TAKŻE: Odessa: starcia proukraińskich i prorosyjskich aktywistów [+FOTO]

Kresy.pl / Ukrinform / Unian / Zaxid.net / Strana.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply