Rosyjskie władze wprowadziły ograniczenie lotów cywilnych nad południową częścią Półwyspu Krymskiego oraz wodami u jego wybrzeży.

Władze Rosji rozesłały już w ramach międzynarodowej informacji dla pilotów lotnictwa cywilnego zawiadomienie o obowiązujących od wtorku ograniczeniach. Będą one obowiązywały w przestrzeni powietrznej południową częścią Krymu od Sewastopola do Teodozji oraz nad wodami terytorialnymi rozciągającymi się wzdłuż wybrzeży na południe od linii między tymi miastami.

Ograniczenie polega na zakazie lotów cywilnych na pułapie poniżej 19 000 m w tej przestrzeni powietrznej. Ograniczenie to będzie obowiązywać do 24 kwietnia, podała agencja informacyjna Interfax. “Ogłaszamy rejon niebezpiecznym dla lotów” – napisano w oficjalnym dokumencie rosyjskich władz.

To kolejne ograniczenia jakie Moskwa wprowadza wokół Krymu. W ubiegłym tygodniu w praktyce zamknęła Cieśninę Kerczeńską, a więc i całe Morze Azowskie przed okrętami wojennymi innych państw, a także cywilnymi “statkami państwowymi”. Zakaz dla nich obejmuje także wody terytorialne wokół Krymu oraz Półwyspu Kerczeńskiego.

Decyzje takie zostały podjęte przez Rosjan w czasie znacznego wzrostu napięć między ich państwem a Ukrainą. Władze Kijowie oskarżają sąsiadów o skoncentrowanie bardzo poważnych sił wojskowych zarówno na Krymie jak i wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy. Z kolei wspierani przez Rosjan separatyści oskarżają armię Ukrainy o nasilenie ataków na ich stanowiska w Donbasie. Liczba ofiar ostrzałów w tym regionie wyraźnie wzrosła w ostatnich tygodniach.

Przeciw eskalowaniu przez Moskwę napięć na wschodzie Ukrainy wypowiedziały się już władze USA. Rosjanie odrzucili te oskarżenia oraz pretensje o decydowaniu jak mają dyslokować siły zbrojne na terytorium, które uznają za własne.

interfax.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply